ŽENEVA 19. júna (WEBNOVINY) – Organizácia Spojených národov potrebuje na odvrátenie blížiacej sa humanitárnej katastrofy v Jemene 1,6 miliardy amerických dolárov (1,4 miliardy eur). Vyhlásili to v piatok predstavitelia OSN, ktorých citovala agentúra Reuters.
„Odhaduje sa, že vyše 21 miliónov ľudí, teda 80 percent obyvateľov (Jemenu), potrebuje nejakú formu humanitárnej pomoci alebo ochrany,“ uviedol na tlačovej konferencii hovorca OSN Jens Laerke.
Milióny ľudí v Jemene potrebujú pomoc, nemajú jedlo ani vodu
Jemen zažíva humanitárnu katastrofu, boje ochromili krajinu
Hrozí humanitárna katastrofa
Koordinátor humanitárnej pomoci OSN Stephen O’Brien apeloval na potenciálnych darcov so slovami, že Jemen sa blíži k „humanitárnej katastrofe“ a tamojšie rodiny s deťmi majú problémy zadovážiť si potravu.
Občianska vojna v Jemene – konflikt medzi prezidentom Abdom Rabbuhom Mansúrom Hádím a vzbúrencami z hnutia húsíov, podporovanými Iránom – vysídlila z domovov aj viac než milión ľudí.
Spojenecké jednotky vedené Saudskou Arábiou útočia na húsíjské stanovištia v Jemene od 26. marca tohto roka. Cieľom ich rozsiahlej vzdušnej ofenzívy je obnovenie pozície Hádího, ktorý musel v marci utiecť do saudskoarabského exilu.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun otvoril v pondelok v Ženeve rokovania o obnovení mieru v Jemene, pričom strany ozbrojeného konfliktu vyzval na vyhlásenie najmenej dvojtýždňového humanitárneho prímeria.
Mierové rokovania skončili bez dohody
Jemenské mierové rozhovory sa v piatok skončili bez dohody alebo uzavretia prímeria, sú však úspešným štartom toho, čo by mohlo byť dlhodobým procesom, vyhlásil v piatok hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí John Kirby.
„Považujeme to za užitočný začiatok, len začiatok,“ vyhlásil Kirby pred novinármi. „Musíme očakávať, že to bude dlhý proces,“ dodal hovorca. Rozhovory v Ženeve sa skončili neúspechom v čase, keď lietadlá vojenskej koalície vedenej Saudskou Arábiou pokračovali v náletoch na pozície húsíjských povstalcov a ich spojencov vrátane elitnej Republikánskej gardy.
Zvláštny vyslanec OSN Ismáíl uld Šajch Ahmad povedal, že počas piatich dní „nepriamych rozhovorov“, počas ktorých bol sprostredkovateľom medzi oboma stranami, ktoré si odmietali sadnúť za jeden stôl, sa obe strany zhodli v princípe na potrebe prímeria a stiahnutia vojenských síl v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 2216.