BRATISLAVA 2. mája (WEBNOVINY) – Osadenie pamätnej tabule Gustávovi Husákovi v bratislavskej Dúbravke sa stále neposunulo. Ani po vyše roku a štvrť od schválenia uznesenia miestnymi poslancami tabuľa nikde v mestskej časti nevisí. Tabuľu si ešte minulý rok zobral späť Ústredný výbor Komunistickej strany Slovenska (ÚV KSS). Urobil tak po tom, čo sa niekoľkokrát zmenil termín aj miesto osadenia tabule, ako posledný bol navrhnutý parčík na Jadranskej ulici. Komunistom sa však lokalita zdala nedôstojná. „Predstavitelia miestneho úradu im ukázali aj objekt na ulici Pod záhradami, kde predpokladáme zriadiť Múzeum Dúbravky. S týmto návrhom súhlasili, ale až po zrekonštruovaní objektu,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca starostu Michal Kriško. Pokiaľ sa samospráva s výborom nedohodne, tabuľa zostane v ústrednom výbore. Potvrdil to aj ústredný tajomník KSS Jozef Artim. „Zatiaľ zostáva status quo,“ povedal.
Uznesenie, ktoré schválili v tejto súvislosti poslanci, stále platí, je však nevykonateľné. „Návrh pozastaviť plnenie uznesenia pre nevykonateľnosť do doby rekonštrukcie objektu, alebo dať ho zrušiť, je možný, ale musí si ho osvojiť niektorý z poslancov miestneho zastupiteľstva a predložiť na schválenie poslancom,“ povedal Kriško. Zároveň dodal, že nesplnením uznesenia nikomu nevznikla škoda.
Osadenie pamätnej tabule za viac ako 2 820 eur (85-tisíc korún) schválil miestny parlament 9. decembra 2008. Tabuľa mala byť osadená na budove miestneho úradu na Žatevnej ulici, kde má sídlo aj dúbravský starosta Ján Sandtner, do 12. decembra 2008. Po rozhodnutí zastupiteľstva sa však na samosprávu zniesla vlna kritiky. Starosta Ján Sandtner tvrdil, že do konca roka sa tabuľa osádzať určite nebude. Samospráva neuvažovala o zmene miesta pre pamätnú tabuľu, ani o zrušení rozhodnutia. Podľa prednostu Františka Gutha „tkvel celý problém v tom,“ že tabuľa sa mala osadiť na miestny úrad a mestská časť krátko nato kúpila ďalšiu budovu na ulici Pod záhradami. Samospráva začala následne zvažovať, či by nebolo lepšie mať viaceré pamätné tabule na jednom mieste. Zastupiteľstvo nakoniec schválilo iné miesto aj iný termín. Miesto sa však komunistom nepáčilo. Podľa nich nemôže byť tabuľa prezidenta Československej socialistickej republiky umiestnená na „pažiti“.
SITA