OROSZORSZÁG: Putyin és Tusk Katinyban

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Putin, Tusk

KATINY április 7. (WEBNOVINY) – Az orosz és a lengyel kormányfő szerdán együtt emlékezett meg arról, hogy 70 éve a katinyi erdőben 22 500 lengyel tisztet lőttek agyon a szovjet biztonsági egységek. Vlagyimír Putyin és Donald Tusk a két ország képviseletében együtt először vett részt a tömegmészárlás áldozatai előtt tisztelgő emlékünnepségen. Az öldöklést Szatálin rendelte el és a tragédia máig rányomja bélyegét a két ország viszonyára. A szovjet hatalom ugyanis hosszú éveken át azt állította, hogy a lengyel tiszteket a német fasiszta csapatok lőtték agyon, s akik ennek az ellenkezőjét állították, azokat börtönbe zárták.

„Ezt a bűntettet semmiképpen sem lehet megbocsátani“ mondta újságírók előtt Putyin. Az elől azonban kitért, hogy bocsánatot kérjen, holott a lengyel fél régóta vár erre a gesztusra. Bár Putyin nem tagadja, hogy éveken át hazudtak, de szerinte „az embertelen diktatúra és nem az orosz nép“ a vétkes. Putyin az Oroszország és Lengyelország közötti megbékélést szorgalmazta, mert szerinte a két ország számára más alternatíva nem kínálkozik, mint hogy „jószomszédok legyenek“. A lengyel kormányfő erre úgy reagált, hogy „hosszú út vezet még a megbékéléshez“. „Az igazság legfeljebb arra mozgósíthatja a két nemzetet, hogy lépjen a megbékélés útjára. De vajon képesek leszünk-e a hazugságot megbékélésre változtatni? Bíznunk kell abban, hogy igen“ – jelentette ki Tusk.

Lengyelország történetében a katinyi mészárlás a legtragikusabb események egyike. A Szmolenszk melletti katinyi erdőben és az akkori Szovjetunió más térségeiben is az NKVD szovjet titkosszolgálat ügynökei 1940 áprilisában és májusában a lengyel hadsereg, a rendőrség és az értelmiség 22 500 képviselőjét lőtték agyon, akiket a Vörös Hadsereg katonái a Kelet-Lengyelország-i invázió idején ejtettek fogságba. A szovjet vezetés hosszú éveken át azt állította, hogy a lengyeleket a német alakulatok gyilkolták meg. A katinyi erdőben, Charkov mellett, Mendojban és más helyeken eddig a szovjet tömegmészárlás 14 000 áldozatát azonosították. Elsőként 1990-ben Mihail Gorbacsov ismerte be Moszkva felelősségét a tragédiáért.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald Tusk