BRATISLAVA 9. decembra (WebNoviny.sk) – S príchodom chladnejších dní a snehovej pokrývky pripomínajú ornitológovia aktuálnosť prikrmovania vtákov. Dôležité je však dodržať správne zásady a uvedomiť si, že kŕmidlo pre vtáky nie je miestom pre zvyšky z kuchyne, ktoré môžu vtákom spôsobiť vážne zdravotné problémy.
Ornitológovia neodporúčajú ani prikrmovanie vodného vtáctva pečivom a chlebom. Takúto potravu síce obľubujú, je však pre ne nevyhovujúca. Spôsobí zaplnenie žalúdka nevhodnou potravou, a tým zníženie príjmu potravy bohatej na živiny a energiu.
Kompenzácia ľudských aktivít na prírodu
„Prikrmovanie je jedným zo spôsobov kompenzácie silného vplyvu ľudských aktivít na prírodu. Začíname, keď je málo prirodzených zdrojov potravy, napríklad v čase, keď krajinu zakrýva sneh, alebo keď trvajú silné mrazy. Obzvlášť dôležité je prikrmovanie vo februári a marci, keď sú zdroje živín v prírode na minime,“ uviedol Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.
Najstarší známy morský vták čaká ďalšie mláďa, sledujú ho už od roku 1956
V minulosti podľa neho vtáky nachádzali v prírode semená burín, tie však vplyvom človeka v poslednej dobe výrazne ubudli. „Prikrmovať by sme mali tým, na čo sú vtáky zvyknuté. Ideálna je slnečnica, tiež hovädzí loj, proso, ľan, repka, mak, pomletá kukurica, jablká. Potrava na kŕmidle má byť pod strieškou, aby nenavlhla. Vtáctvu nedávame nič solené či korenené, kŕmidlo nie je smetisko zvyškov potravy z našej kuchyne,“ uviedol Slobodník.
Dajú sa zakúpiť zarobené zmesi
Orechy môžeme ponúknuť v škrupine alebo vylúpané, vhodné sú vlašské či lieskové orechy, tiež arašidy, ak nie sú pražené a solené. Kúpiť sa dajú už zarobené zmesi pre voľne žijúce vtáctvo. „Nebuďme prekvapení, ak sa vysoká koncentrácia vtákov stane terčom dravcov, najčastejšie jastraba krahulca. Do tohto prirodzeného deja v žiadnom prípade nezasahujme,“ uviedol Slobodník.
Kŕmidlo musí poskytovať vtáctvu dostatočný prehľad o tom, čo sa deje okolo ako aj čas na únik pred nebezpečenstvom. Ďalej musí umožňovať údržbu, čistenie i jednoduché dosypávanie krmiva. „Aby sme predišli útokom túlavých mačiek, dáme kŕmidlo na viditeľné miesto – bez hustých porastov v jeho blízkosti, vo výške minimálne 1,5 metra nad zemou. Nevhodné je umiestnenie blízko frekventovaných ciest a presklených plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch narážať,“ vysvetlila Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.