Optimalizácia lôžok môže pomôcť hospodáriť vyrovnane

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: Ilustračné foto SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Optimalizácia lôžok môže nemocniciam pomôcť byť po transformácii vo vyrovnanom hospodárení. Na diskusnom stretnutí Trend Business Brunch to uviedol generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Marian Faktor. Podľa neho je redukcia počtu lôžok nevyhnutným krokom. Tá by sa pritom mala týkať asi 150 oddelení. Konkrétne informácie má najväčšia poisťovňa na trhu zverejniť v piatok. Podľa Faktora nebol problém získať pre optimalizáciu všeobecný konsenzus, problém údajne nastal, keď sa začali objavovať názvy konkrétnych oddelení. „Dramatický nesúhlas vzniká, keď pomenujete konkrétne oddelenie v konkrétnej nemocnici,“ povedal. Zároveň dodal, že redukciou nechce VšZP šetriť, celkovo totiž dá poskytovateľom aj po nej rovnaký objem finančných prostriedkov.

Transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti označili všetci zo zúčastnených za potrebnú, zároveň sa však zhodli na tom, že bude náročná. Hlavné pozitívum vidia v tom, že zdravotnícke zariadenia budú musieť zmeniť svoj spôsob riadenia. „Sľubujeme si, že budeme iným, lepším, ale aj náročnejším partnerom pre poisťovňu,“ doplnil riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nitra Kamil Koleják. Za riziko označil fakt, že sa nemocnice môžu správať až príliš ekonomicky, respektíve nezvládnutie celého procesu.

Otázne bude aj to, ako sa zariadenia vyrovnajú so svojimi dlhmi

Podľa Tomáša Szalaya z Health Policy Institute (HPI) totiž mesačne dlh štátnych nemocníc stúpa o 10 až 11 mil. eur. Lehota splatnosti pohľadávok sa pritom pohybuje od 3 mesiacov do roka a pol. Problémy by však mohli mať aj tie zariadenia, ktoré aktuálne hospodária viac-menej vyrovnane, ako napríklad Fakultná nemocnica v Nitre. Tej sa to podľa Kolejáka podarilo za cenu mnohých nepopulárnych opatrení, ako je napríklad znižovanie počtu zamestnancov. Tie sú však podľa neho dlhodobo neudržateľné, preto očakáva pozitívne zmeny vo financovaní zo strany poisťovní.

Poskytovatelia sa všeobecne zhodli, že platby poisťovní sú aktuálne nereálne, pričom počet výkonov aj ich náročnosť stúpa. „Máme čo robiť, aby sme udržali vyrovnaný rozpočet,“ uviedol generálny riaditeľ Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Mongi Msolly. Podľa neho preto hľadajú všetky rezervy, a to najmä v oblasti personálnej, v oblasti úspory energií a v oblasti nákupu liekov či špeciálneho zdravotníckeho materiálu.

Zúčastnení otvorili aj tému privatizácie nemocníc, či možnosti na investovanie v zdravotníctve. Podľa Koleják je prvoradé, aby zariadenia dosiahli vyrovnané hospodárenie. On sám preto hneď po transformácii veľký nával investorov neočakáva. Vo vzdialenejšej budúcnosti to však nevylúčil. Prezident Deloitte Slovensko Vladimír Masár dodal, že každý investor rozmýšľa rovnako, investuje do systému, ktorý je stabilný a ziskový. Podľa neho slovenské zdravotníctvo takéto podmienky aktuálne nespĺňa. Peter Pažitný z HPI vidí priestor na investovanie okrem iného v oblasti spoločností, ktoré motivujú ľudí starať sa viac o seba, a to tak, že pri splnení niektorých podmienok starostlivosti o vlastné zdravie dostanú benefity, ktoré však nepochádzajú z oblasti zdravotníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián FaktorMarian Faktor
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa