BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej by poslanci mali diskutovať o stave v justícii, zvolal predseda Národnej rady SR Pavol Paška na stredu 14. novembra so začiatkom o 13:00.
Agentúru SITA o tom v pondelok informoval hovorca šéfa parlamentu Pavel Chovanec. Zvolanie mimoriadnej schôdze iniciovali opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd.
„Vedie nás k tomu to, že justičný systém na Slovensku dlhodobo požíva nízku mieru dôvery verejnosti a v poslednom mesiaci bola slovenská verejnosť opakovane konfrontovaná s informáciami, ktoré túto nedôveru ešte viac prehlbujú,“ vysvetlila poslankyňa za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská.
Ako príklad uviedla výsledok sporu medzi exprezidentom Michalom Kováčom a bývalým šéfom SIS Ivanom Lexom, v ktorom súd rozhodol, že Kováč by sa Lexovi mal ospravedlniť. Tento prípad a jemu podobné podľa Žitňanskej utvrdzujú pocit, že justičná spravodlivosť funguje len pre pár vyvolených a v konečných dôsledkoch sa znižuje dôvera občanov v justičný systém a právny štát.
Vláda podľa opozičných politikov ani viac ako pol roka po voľbách nekoná a nepredkladá zákony, ktoré by zlepšili situáciu v justícii.
Pavol Hrušovský nechce, aby sa museli budúce generácie hanbiť
Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský sa pri tejto príležitosti obracia na všetkých poslancov, aby sa ešte raz vrátili a „vytvorili možnosť prijať ústavný zákon, ktorým by sme zrušili amnestie“. Podľa Hrušovského nejde o revanš, ale odkrytie tváre minulosti slovenskej politiky, aby sa budúce generácie nemuseli „za nás hanbiť“.
Podľa Gábora Gála z Mosta-Híd na Slovensku nefunguje spravodlivosť, ale funguje klientelizmus, korupcia a justičná svojvôľa. Spravodlivosť by mala byť slepá, niektorí vyvolení si ju na Slovensku podľa Gála prispôsobili tak, že na nich „len žmurká“.
Parlament by podľa opozičných politikov mal prijať uznesenie, ktoré bude hovoriť o znepokojení z prehlbujúceho sa stavu znižovania dôveryhodnosti justície. Zároveň by mala národná rada požiadať vládu o predloženie správy o opatreniach, ktoré by mali zvýšiť dôveryhodnosť justície.
Smer nemusí program schôdze podporiť
Zatiaľ nie je isté, či plénum o justícii bude naozaj diskutovať, vládny Smer-SD nemusí podporiť program schôdze, čím ju zablokuje. „Určite prídeme, aby schôdza bola uznášaniaschopná a aby sme mohli hlasovať o programe,“ povedala predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková.
Podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) sa už skôr vyslovila, že národná rada má slúžiť na riešenie akútnych situácií krajiny a nie na traumatizovanie občanov kauzou, ktorú nie je možné vyriešiť jediným zasadaním NR SR.
Ak sa vie o dlhodobom a pretrvávajúcom probléme, týkajúcom sa nízkej dôveryhodnosti justície, je povinnosťou každého poslanca predkladať konkrétne návrhy na riešenie a nie iba zasadať a konštatovať, aký je daný stav, dodala.
Minister spravodlivosti Tomáš Borec si zasa želá, aby sa diskusie o smerovaní justície konali na odbornej úrovni a neboli zaťažované populistickými vyhláseniami.