- aktualizované 16. augusta 14:11
Polícia v zimbabwianskom Harare použila v piatok proti protivládnym demonštrantom slzotvorný plyn. Na námestí v centre metropoly sa zišlo niekoľko sto ľudí aj napriek zákazu protestu zo strany polície, ktorý podporil aj najvyšší súd.
Polícia použila plyn na rozohnanie demonštrantov, ktorí sa z námestia rozutekali do priľahlých ulíc. Niekoľko protestujúcich polícia zatkla, hlásené sú aj zranenia. Najmenej jednu osobu, ženu, polícia zbila.
Tlak na prezidenta Emmersona Mnangagwu
Strety medzi políciou a demonštrantmi nastali po tom, ako najvyšší súd potvrdil policajný zákaz opozičného protestu. Súd v piatok odmietol žiadosť opozičného Hnutia za demokratickú zmenu, aby plánovaný protest vyhlásil za zákonný.
Letisko v Hongkongu obnovilo po protestoch prevádzku, ale v príletovej hale ešte táboria demonštranti
Napriek konaniu sa protestu, mnohí obyvatelia Harare zostali doma, aby sa vyhli možným nepríjemnostiam. Zatvorené zostali tiež mnohé obchody.
Opozičné hnutie plánovalo pokojný protest s cieľom vyvinúť tlak na prezidenta Emmersona Mnangagwu, aby zriadil prechodnú zákonnú moc, ktorá by riešila ekonomické problémy krajiny a zorganizovala dôveryhodné voľby. Ako uviedla opozícia, protesty sa budúci týždeň rozšíria aj do iných miest.
Výpadky prúdu aj nedostatok vody
Stúpajúce politické napätie v krajine sa pripisuje ekonomike v žalostnom stave s infláciou 175 percent, rozsiahlym výpadkom prúdu v trvaní až 19 hodín denne a nedostatku vody. Na dôvažok približne tretina z 15-miliónovej populácie
Zimbabwe zúfalo potrebuje potravinovú pomoc. Od nádejí po vynútenom odchode diktátora Roberta Mugabeho v novembri 2017 sa krajina podľa obyvateľov a kritikov vlády vrátila k rozšírenému odporu voči vláde a strachu. Podľa organizácií bojujúcich za ľudské práva pred protestmi tento týždeň uniesli a mučili šesť protivládnych aktivistov.
Zimbabwiansky prezident vyzval opozíciu na zapojenie sa do dialógu, avšak v rovnakom čase jeho vláda tlačila na parlament, aby rýchlo prijal novú bezpečnostnú legislatívu, ktorá je považovaná za represívnu.