VIEDEŇ 8. júna (WEBNOVINY) – Schôdzka Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa skončila bez dohody o zvýšení ťažobných kvót po tom, ako sa Saudskej Arábii nepodarilo presvedčiť ostatných členov kartelu, aby sa produkcia zväčšila. „Nanešťastie nie sme schopní dosiahnuť zhodu v oblasti zmenšenia alebo zväčšenia produkcie,“ povedal v stredu novinárom generálny tajomník kartelu Abdullah El-Badrí. „Je to jedno z najhorších stretnutí, aké sme mali,“ povedal saudskoarabský minister ropného priemyslu Ali al-Naimí. Dodal, že proti zvýšeniu ťažby bolo šesť z dvanástich členských krajín OPEC-u. Uviedol, že arabské krajiny regiónu Perzského zálivu navrhovali zväčšenie ťažby na 30,3 mil. barelov denne z terajšej úrovne zhruba 29 mil. barelov denne.
Nedosiahnutie dohody o zvýšení ťažobných kvót OPEC-u bude mať negatívny vplyv na priemyselné krajiny, ktoré dúfali, že kartel podnikne kroky na zabrzdenie rastu cien palív. Delegáti z arabských krajín regiónu Perzského zálivu uviedli, že medzi tými, ktorí odmietali zvýšenie ťažby, boli Irán, Venezuela a Alžírsko. Saudsko-arabský ropný minister Ali al-Naimí však vyhlásil, že jeho krajina považuje za svoju povinnosť uspokojovať potreby trhu.
Vysokopostavený predstaviteľ ropného priemyslu v oblasti Perzského zálivu tento týždeň povedal, že Rijád už júnovú ťažbu zvýšil o najmenej 500 tis. barelov denne na 9,5 až 9,7 mil. barelov denne. Naposledy bola saudsko-arabská ťažba na takej vysokej úrovni v polovici roka 2008. Sekretariát OPEC-u vo Viedni odhaduje, že dopyt po rope v druhej polovici rohto roka bude o 1,7 mil. barelov denne vyšší, ako je terajšia ťažba kartelu.
Saudská Arábia presadzovala zvýšenie ťažby ropy
Saudská Arábia sa usilovala presvedčiť ostatných členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na jej schôdzke vo Viedni, aby sa ťažobné kvóty prvýkrát po štyroch rokoch zvýšili. Rijád je pod tlakom krajín, ktoré sú spotrebiteľmi ropy, a ktoré si želajú zabrzdenie inflácie. Irán, Venezuela, Ekvádor, Irak a Angola však chcú, aby ceny ropy zostali nad hranicou 100 USD za barel. Saudská Arábia presadzovala zvýšenie ťažby až o 1,5 mil. barelov denne, uviedli delegáti z oblasti Perzského zálivu.
Podľa delegátov jednou z možností bolo úvodné zvýšenie ťažby o 1 mil. barelov denne a prísľub, že o tri mesiace sa produkcia zvýši o ďalších 500 tis. barelov denne. Irán navrhol, že o tri mesiace usporiada mimoriadne zasadanie s cieľom posúdiť ťažobnú politiku. Pre agentúru Reuters to povedal iránsky zdroj. Pôvodné odmietanie zvýšenia ťažby zo strany Teheránu vystriedal návrh na miernejšie zväčšenie produkcie, a to o 700 tis. barelov denne, uviedol iránsky zdroj.
Problémom je aj to z akej základne by sa zvýšenie ťažobných kvót malo vypočítať. Na začiatku schôdzky kartelu nebolo jasné, či zvýšenie má byť nad rámec terajšej reálnej ťažby alebo nad rámec kvót z decembra 2008, ktoré už nie sú aktuálne. Podľa delegátov Saudská Arábia si želá ako základňu aprílovú ťažbu OPEC-u, ktorá bola na úrovni 26,33 mil. barelov denne. Doteraz oficiálne platné ťažobné kvóty z decembra 2008 sú na úrovni 24,84 mil. barelov denne.