BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Európsky parlament (EP) je hlboko znepokojený neprimeraným rozsudkom v prípade členiek punkovej skupiny Pussy Riot, ktorý je podľa poslancov ďalším príkladom politicky motivovaného zastrašovania a prenasledovania opozičných aktivistov.
Ako ďalej agentúru SITA informovala Jana Bolgáčová z informačného centra Európskeho parlamentu na Slovensku, plénum vyjadrilo vieru, že tento rozsudok bude prehodnotený a zrušený v súlade s medzinárodnými záväzkami Ruska.
Situácia v Rusku v súvislosti s ľudskými právami sa v posledných mesiacoch drasticky zhoršila, a to aj v súvislosti so súborom nedávno schválených právnych predpisov, ktoré môžu byť použité na ďalšie obmedzovanie zástupcov opozície a ohrozovať slobodu prejavu. Uvádza sa to v uznesení, ktoré schválil Európsky parlament. Ako príklad poslanci uviedli kauzu punkovej skupiny Pussy Riot a prípad Gennadija Gudkova.
Obrazom: Protesty za oslobodenie Pussy Riot
„Poslanci vyjadrili znepokojenie nad zhoršením podmienok pre rozvoj občianskej spoločnosti v Rusku, a to najmä v súvislosti s nedávno prijatým balíkom zákonov právne upravujúcich otázky demonštrácií, mimovládnych organizácií, ochrany osobnosti a internetu,“ informovala Jana Bolgáčová a dodala, že skupina Pussy Riot je jedným z ôsmich kandidátov nominovaných na Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.
Uznesenie tiež poukazuje na kroky ruskej generálnej prokuratúry voči Genadijovi Gudkovovi, členovi opozičnej strany Spravodlivé Rusko, ktorých cieľom je zbaviť ho poslaneckého mandátu.
„Tento postup je vo všeobecnosti považovaný za zastrašovanie,“ uviedli poslanci a vyzvali Rusko, aby prestalo svojvoľne zneužívať právne predpisy na potláčanie členov opozície.
Obrazom: Punková skupina pred súdom
Poslanci Európskeho parlamentu poukazujú na rastúci tlak na politické slobody ruských občanov a v tejto súvislosti pripomínajú nové právne predpisy týkajúce sa mimovládnych organizácii a slobody zhromažďovania sa, ktoré by sa podľa nich mohli využívať na potláčanie občianskej spoločnosti, opozičných politických názorov a prenasledovanie mimovládnych organizácií, demokratickej opozície a médií.
„Parlament tiež vyjadril obavu v súvislosti s právnymi predpismi týkajúcimi sa extrémizmu, ktoré by podľa poslancov mohli viesť k svojvôli a obmedzovaniu slobody združovania, prejavu a viery,“ uzavrela pre agentúru SITA Jana Bolgáčová z informačného centra Európskeho parlamentu na Slovensku.
Pussy Riot v chráme
https://www.youtube.com/watch?v=GCasuaAczKY