Odpaľovanie zábavnej pyrotechniky pod vplyvom alkoholu je hazard so životom, varujú záchranári

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zachranari.jpg
Foto: ilustračné, SITA/AIR - TRANSPORT EUROPE

BRATISLAVA 30. decembra (WebNoviny.sk) – Alkohol a úrazy spôsobené zábavnou pyrotechnikou patria každoročne počas Silvestra a Nového roka k častým dôvodom volaní na tiesňovú linku 155. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

Bezpečnostné opatrenia

„Ak si nechceme pri vítaní nového roka ublížiť, mali by sme pri odpaľovaní zábavnej pyrotechniky dodržiavať bezpečnostné opatrenia. K tým základným patrí používať len overenú, nepoškodenú a certifikovanú pyrotechniku s návodom na použitie, nie takú, čo už zlyhala, alebo je vyrobená podomácky. Doslova hazardovaním so životom je odpaľovať pyrotechniku pod vplyvom alkoholu či drog, a netreba zabúdať ani na to, že deťom pyrotechnika do rúk zásadne nepatrí,“ uviedla.

Pri popáleninách a úraze treba podľa záchranárov podať prvú pomoc. „Popálené miesto je nutné rýchlo a dostatočne dlho chladiť. Ak nie je k dispozícii tečúca voda, je možné použiť napr. minerálku. V žiadnom prípade nechladíme alkoholom. Ak ide o popáleniny väčšieho rozsahu, je potrebné volať na linku 155 alebo vyhľadať lekársku pomoc. Pri úraze treba zastaviť krvácanie, ak je rana väčšieho rozsahu, okamžite volať číslo 155. Pri ľahšej forme stačí ranu prekryť obväzom,“ priblížila hovorkyňa.

Ošetrovali aj opité deti

Pri ľahšej forme otravy alkoholom je ideálne vyspať sa, piť veľa tekutín a pomôže aj pohyb na čerstvom vzduchu. Pri ťažšej forme, až otrave alkoholom, podľa záchranárov treba uložiť osobu do stabilizovanej polohy, aby sa neudusila zvratkami a kontrolovať ju.

„Ak sa nepreberá a má sťažené dýchanie je nutné volať na linku 155 a riadiť sa pokynmi operátora. Ak nedýcha, okamžite treba začať s oživovaním, ak postup neovládate, operátor na linke 155 volajúceho navedie, ako na to,“ uviedla Krčová.

Počas minuloročného Silvestra museli záchranári zasahovať až v 45 prípadoch ťažkej intoxikácie alkoholom. Ošetrili 17 opitých detí, z ktorých najmladšie malo len 13 rokov. Najmä u detí pritom môže mať otrava alkoholom až fatálne následky.

Popáleniny pri pyrotechnike

Majú citlivejší organizmus a v prípade neposkytnutia pomoci im hrozia rôzne zdravotné komplikácie, v krajnom prípade udusenie zvratkami.

V dôsledku neodbornej manipulácie so zábavnou pyrotechnikou sa na prelome minuloročného Silvestra a Nového roka zranilo 50 ľudí.

„Najviac v Žilinskom kraji, kde záchranári ošetrili šesť osôb, najmenej v Bratislavskom, kde sa zranili dve osoby. Pacienti utrpeli najmä popáleniny a úrazy rúk, ale aj vážne poranenia očí a sluchu. Medzi pacientmi bolo osem detí, z ktorých dve utrpeli devastačné poranenia prstov na rukách. Vybuchli im v rukách petardy,“ uviedla Krčová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať