Rozpočet verejnej správy môže v tomto roku skončiť v schodku v objeme až takmer 9 % hrubého domáceho produktu (HDP). Odhaduje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť v aktuálnom rozpočtovom semafore, do ktorého zapracovala aj vplyv pandémie na rozpočet Slovenska.
Vplyv pandémie koronavírusu
Pri naplnení vládou deklarovanej pomoci a za predpokladu, že sa neprijmú kompenzačné opatrenia, totiž môže podľa rady schodok verejných financií v tomto roku dosiahnuť 8,019 mld. eur, teda takmer 8,7 % HDP.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Oproti februáru tak rozpočtová rada zhoršila odhad deficitu verejných financií na tento rok o 5,653 mld. eur, teda o 6,12 % HDP.
„Zhoršenie očakávaného vývoja hospodárenia verejnej správy je spôsobené vplyvom pandémie koronavírusu s celkovým negatívnym dopadom na rozpočet vo výške 5,76 mld. eur, teda 6,23 % HDP, pričom k rastu deficitu prispieva negatívny vývoj ekonomického prostredia ako aj opatrenia vlády na podporu ekonomiky,“ konštatuje RRZ vo svojom rozpočtovom semafore.
Opatrenia vlády navýšia deficit
Odhad vplyvu pandémie pritom vychádza zo scenára ekonomického vývoja zahrnutého v kvantifikácii RRZ zverejnenej 20. marca, ktorý predpokladá pokles HDP o 5 %. Predpoklad o rozpočtovom vplyve opatrení vlády na podporu ekonomiky vychádza z plánovanej pomoci zverejnenej vládou dňa 29. marca.
Očakávaný výpadok daňových a odvodových príjmov oproti rozpočtu je na úrovni 2,07 mld. eur. Zníženie výnosu vyplýva zo zhoršeného vývoja ekonomiky a týka sa všetkých typov daní a odvodov.
Škrty v rozpočtoch sa môžu dotknúť aj rezortu obrany, Naď chce skontrolovať výdavky bývalého vedenia
Opatrenia vlády na podporu ekonomiky navýšia deficit o 3 mld. eur za predpokladu poskytovania mesačnej pomoci vo výške 1 mld. eur počas obdobia troch mesiacov.
Mimo vplyvov spôsobených pandémiou je podľa rady najväčšie riziko pre rozpočet v sociálnych transferoch a dávkach vo výške 653 mil. eur, ktoré vyplýva najmä zo zavedenia 13. dôchodku.