AKTUALIZOVANÉ – Odborové združenie tak reagovalo na stretnutie k normatívom, ktoré sa 8. novembra konalo na Ministerstve zdravotníctva SR
Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) zásadne odmieta ďalšie navyšovanie počtu pacientov na sestru, hrozí ďalšie zbytočné zomieranie pacientov.
Prostredníctvom tlačovej správy takto združenie reagovalo na stretnutie k normatívom, ktoré sa 8. novembra konalo na Ministerstve zdravotníctva SR (MZ).
Normatívy majú určovať maximálne povolené počty pacientov na zadefinovaný počet sestier, lekárov a ďalších zdravotníckych pracovníkov.
Kavecká: Slovenské normatívy sú vysoké
„Z informácií, ktoré sme sa dozvedeli, vieme, že nemocnice namiesto požiadavky na navýšenie prostriedkov na zlepšenie starostlivosti o pacientov vďaka väčšiemu počtu personálu, spolu s ministerstvom opäť pripravujú navyšovanie počtu pacientov na sestru a lekára,“ uviedla predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká.
Slovenské normatívy sú podľa nej oproti zahraničiu absurdne vysoké už dnes a kvôli tomu zbytočne zomierajú pacienti, ktorí by inak mohli žiť. Sestry nestíhajú obslúžiť toľko pacientov, ako im niekto nadiktuje od stola, povedala.
Podľa OZ SaPA sa normatívy nedodržujú a množstvo nemocníc by teda malo byť už dnes zatvorených.
Každý rok je namiesto tlaku na zlepšovanie zdravotnej starostlivosti cez zvyšovanie počtov personálu pri pacientoch tlak na prispôsobovanie normatívov aktuálnej zlej situácii v nemocniciach.
OZ SaPA, ktoré zastupuje sestry a pôrodné asistentky aj v otázkach pracovných podmienok, na stretnutie nebolo prizvané.
Zdravotníci pracujú na hranici svojich možností
„Zásadne odmietame ďalšie navyšovanie počtu pacientov na sestru, zásadne odmietame ďalšie ohrozovanie životov a zdravia pacientov a ďalšie zbytočné úmrtia pacientov.
Žiadame lepšiu, nie horšiu zdravotnú starostlivosť o občanov Slovenska,“ dodala Kavecká.
Zdravotníci už dnes pracujú na hranici svojich možností a vyčerpania, zhodnotila. „Ak ešte viac zaťažíme existujúci preťažený personál, ktorý je neustále‚ jednou nohou vo väzení, bude ešte viac zdravotníckych pracovníkov odchádzať do iných sektorov či do zahraničia,“ varovala.
Praktické sestry ako náhrada
V združení OZ SaPA sa domnievajú, že úradníci ministerstva a zamestnávatelia smerujú k využitiu nedávneho premenovania zdravotníckych asistentov, ktorí majú nižšie vzdelanie ako sestry, na praktické sestry na to, aby zaplátali obrovský nedostatok sestier a pôrodných asistentiek.
To však podľa nich nezlepší starostlivosť a nezníži odvrátiteľnú úmrtnosť, práve naopak – pri pacientoch bude menej kvalifikovaný personál.
„Ako môže sestra zodpovedať za praktickú sestru, čiže za zdravotníckeho asistenta, ktorý bude na vedľajšom pracovisku? Aká bude kvalita poskytovanej starostlivosti?“ pýta sa Kavecká.
MZ: Informácie o zhoršení starostlivosti sú zavádzajúce
MZ v reakcii uviedlo, že prijíma všetky zmeny s dôrazom na pacienta, aby mu bola poskytovaná potrebná zdravotná starostlivosť.
„Informácie, podľa ktorých by malo dôjsť k zhoršeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti, považujeme za zavádzajúce. O zásadných opatreniach MZ SR vždy diskutuje so všetkými zainteresovanými stranami, tzn. aj so zástupcami profesijných a stavovských organizácií v rezorte či so zástupcami poskytovateľov a zamestnávateľov,“ ohradilo sa ministerstvo.
Na uvedené stretnutie boli podľa MZ prizvaní viacerí zástupcovia vrátane Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, zástupkyňa Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb a praktické sestry reprezentovali zástupcovia Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov.
Je to len pracovná verzia
„V prípade výnosu o materiálno-technickom zabezpečení ide zatiaľ o pracovnú verziu, pričom MZ SR vníma všetky podnety a bude sa nimi postupne zaoberať,“ vysvetlilo ministerstvo.
V pracovnej skupine spolupracujú aj s ministerskou sestrou Darinou Dányiovou, ktorá zapracúva všetky konštruktívne návrhy.
Zámerom pripravovaného výnosu je podľa MZ optimálne nastavenie parametrov tak, aby bola poskytovaná vo všetkých zdravotníckych zariadeniach kvalitná zdravotná starostlivosť a zároveň, aby bola možné aj dôsledné nastavenie kontrolných mechanizmov.
„Kompetencie jednotlivých zdravotníckych pracovníkov sú zadefinované, v žiadnom prípade nie sú obsahom pripravovaného výnosu,“ uzavrelo MZ.