BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Počet odsúdených ľudí, ktorí si vo väzniciach odpykávajú tresty, po amnestii opäť stúpol.
Zatiaľ však nedosiahol stav, aký bol pred amnestiou prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorú vyhlásil pri príležitosti 20. výročia vzniku SR s účinnosťou od 2. januára.
Na konci minulého roka bolo vo väzeniach 9 542 ľudí, po amnestii opustilo ich brány 793 odsúdených, ktorých prepustili na slobodu.
Od amnestie počet odsúdených stúpol o 151 ľudí. Vo väzniciach si k 29. máju odpykávalo trest 8 940 odsúdených. Údaje zverejnil rezort spravodlivosti v aktualizovanej koncepcii väzenstva, ktorú v stredu schválila vláda.
„Napriek určitému uvoľneniu kapacít po amnestii pretrváva s narastajúcimi počtami odsúdených napätá situácia v ústavoch, čím sa zvyšuje riziko vzniku mimoriadnych udalostí. Súčasná skladba objektov ústavov dotvára rámec priestorových problémov najmä v súvislosti so zabezpečením niektorých práv obvinených a odsúdených,“ píše sa v schválenom materiáli.
Index väzenskej populácie
Ukazovateľom stavu kriminality a aplikácie trestnej politiky štátu je index väzenskej populácie, teda počet väznených osôb na 100 tisíc obyvateľov.
Tento index na Slovensku postupne stúpa a aktuálne dosahuje hodnotu 205 väznených na 100 tisíc obyvateľov, pričom napríklad v roku 2005 to bolo 173 väznených.
Rezort spravodlivosti odhaduje, že do konca roka 2016 narastie celkový stav väzenskej populácie približne o 1 400.
Vo väzeniach s minimálnym stupňom stráženia si aktuálne v štandardných oddieloch odpykáva trest odňatia slobody 3 561 mužov (pri kapacite 3 721 miest) a 288 žien (pri kapacite 317 miest). V špecializovaných oddieloch minimálneho stupňa stráženia sa nachádza 548 mužov (pri kapacite 420 miest) a 85 žien (pri kapacite 49 miest). V ústavoch so stredným stupňom stráženia je aktuálne v štandardných oddieloch 2 502 mužov (pri kapacite 2 400 miest) a 118 žien (pri kapacite 111 miest).
Špecializované oddiely
V špecializovaných oddieloch stredného stupňa stráženia je 418 mužov (pri kapacite 432 miest) a žiadna žena (pri kapacite 10 miest).
V zariadeniach s maximálnym stupňom stráženia je umiestnených v štandardných oddieloch 420 mužov (pri kapacite 457 miest) a 13 žien (pri kapacite 21 miest).
V špecializovaných oddieloch maximálneho stupňa stráženia sa nachádza 111 mužov (pri kapacite 168 miest) a žiadna žena (pri kapacite osem miest).
„Z geografického rozloženia štruktúry odsúdených je pri rešpektovaní medzinárodných štandardov, účelu výkonu trestu a súčasného rozmiestnenia ústavov potrebné koncepčne riešiť vybudovanie minimálne jedného nového ústavu v regióne juhovýchodného Slovenska,“ poznamenali autori koncepcie. V predchádzajúcej koncepcii sa hovorilo o tom, že na jedného príslušníka zboru má pripadať 1,5 väznenej osoby. Tento cieľ sa nepodarilo splniť, v súčasnosti je to 2,4 väznenej osoby na jedného príslušníka zboru.
Prekračovanie ubytovacích kapacít ústavov neumožňuje dobudovať systém špecializovaných oddielov, kam sa zaraďujú odsúdení, u ktorých je potrebné uplatniť ďalšie metódy a postupy zaobchádzania na účel prehĺbenia individualizácie výkonu trestu odňatia slobody alebo vykonať ochranné liečenia. „V tomto kontexte nie je možné vyriešiť problematiku zriadenia oddelenia na výkon trestu odňatia slobody matiek s deťmi,“ poznamenali autori koncepcie. Za nevyhnutné považujú aj zriadenie detenčného zariadenia pre psychiatrických pacientov.
Plánované rekonštrukcie
V strednodobých cieľoch do konca roka 2016 plánujú podľa návrhu aktualizovanej koncepcie rôzne rekonštrukcie zariadení vo väzniciach. Chceli by začať s rekonštrukciou väznice v Bratislave, prístavbou objektu v ústave Košice–Šaca a rekonštrukciou objektov väznice Dubnica nad Váhom.
Z dlhodobého hľadiska do konca roka 2020 by chceli spustiť aj rekonštrukciu priestorov ústavu v Ružomberku. V Sučanoch počítajú s vytvorením samostatných častí s dostatočnou ubytovacou kapacitou pre odsúdených mladistvých ako aj pre odsúdených v minimálnom stupni stráženia. Chceli by rekonštruovať aj objekt Bastion ústavu Ilava.