Ochrana testov bude prísnejšia, začínajú sa písomné maturity

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maturity
V utorok 13. marca sa v 758 stredných školách začínajú písomné maturity. Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) – Od utorka sa v stredných školách začínajú písomné maturity. V utorok stredoškoláci v posledných ročníkoch napíšu testy zo slovenčiny a literatúry, v stredu bude nasledovať maturita z cudzieho jazyka, vo štvrtok z matematiky.

Pre školy s iným vyučovacím jazykom ako slovenským je na piatok naplánovaný test z maďarského alebo ukrajinského jazyka a literatúry.

Tento rok budú historicky prvýkrát maturovať aj žiaci, ktorí sa od roku 2008 učia podľa reformy exministra školstva Jána Mikolaja. Skúšky dospelosti však zatiaľ z tohto dôvodu meniť nebudú.

„Spôsob testovania zostane zachovaný z predchádzajúcich rokov,“ povedala pre agentúru SITA riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská. Novinky zavedú až o štyri roky, keď sa do maturitného ročníka dostanú aj reformní žiaci z osemročných gymnázií.

V tomto školskom roku sa na skúšku dospelosti prihlásilo 60 355 žiakov, ktorí budú písať maturitné testy v 758 stredných školách s vyučovacím jazykom slovenským, maďarským a ukrajinským. Písomné maturity absolvuje aj 1088 žiakov so zdravotným znevýhodnením.

Všetci gymnazisti maturujú z cudzieho jazyka na jednej, vyššej úrovni

Školákov čaká opäť niekoľko noviniek. Tohtoroční maturanti na gymnáziách si už nemôžu vybrať spomedzi úrovní cudzieho jazyka, všetci gymnazisti maturujú z cudzieho jazyka na vyššej úrovni B2. Žiaci stredných odborných škôl a konzervatórií si stále môžu zvoliť, či sa rozhodnú pre maturitu na vyššej úrovni B2 alebo nižšej úrovni B1.

„Z obsahového hľadiska sme upravili testy z vyučovacích jazykov tak, že v nich pribudnú úlohy, ktoré sa viažu na nesúvislý text – žiaci budú musieť hľadať informácie, odvodzovať ich význam, pracovať s viacerými textami. Žiaci budú pracovať napríklad s grafmi, štatistickými údajmi, mapami, čo je súčasťou overovania ich čitateľskej gramotnosti,“ vysvetlila Kanovská.

NÚCEM sa cielene zameriava na čítanie s porozumením u absolventov stredných škôl, keďže práve táto oblasť je podľa štúdie OECD PISA slabinou slovenských žiakov. „Naším zámerom je zvyšovať dôraz na rozvíjanie čitateľskej gramotnosti v školách, v tohtoročných testoch zo slovenčiny bude až polovica úloh na overenie čítania s porozumením,“ povedala Kanovská.

Témy slohových prác z vyučovacích jazykov vyžrebujú a vyhlásia prostredníctvom živého vysielania v Slovenskom rozhlase – Rádio Slovensko, taktiež ich zverejnia na internetových stránkach
Maturity
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

krajských školských úradov, školských výpočtových stredísk, www.minedu.sk, www.nucem.sk a www.iedu.sk.

Témy slohových prác z cudzích jazykov po vyžrebovaní zverejnia len prostredníctvom uvedených internetových stránok.

Zvýšil sa počet maturantov z ukrajinského jazyka

Tradične najvyšší počet maturantov (57 401) bude maturovať zo slovenského jazyka a literatúry. Písomnú maturitu zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry by malo absolvovať 2 264 žiakov zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským, ktorí takisto budú maturovať z predmetu maďarský jazyk a literatúra.

Oproti minulému roku sa výrazne zvýšil počet žiakov maturujúcich z ukrajinského jazyka a literatúry. Namiesto vlaňajších 19 žiakov to bude 53.

Matematiku ako voliteľný predmet si na maturitnú skúšku vybralo 9 585 žiakov. Z cudzích jazykov sa najväčšej popularite teší angličtina, na ktorý sa prihlásilo 43 322 maturantov. V poradí záujmu nasleduje nemecký jazyk, ktorý si vybralo 13 285 žiakov. Najmenej maturantov sa opäť prihlásilo na taliansky jazyk (12).

Testy nebude roznášať kuriér

Minulý rok sprevádzal písomné maturity škandál. Večer pred písomkou z anglického jazyka sa na portáli ulozisko.sk objavila asi tretina odpovedí testu z angličtiny v úrovni B1. Písomky z angličtiny však maturanti opakovať nemuseli.

Pre únik NÚCEM tento rok posilní bezpečnostné opatrenia. Testy na školy tradične neroznesie kuriér, ale riaditelia škôl si ich ráno v deň testovania osobne preberú na distribučných miestach krajských školských úradov.

„Sprísnili sme režim odovzdávania a preberania zásielok s testami na distribučných miestach, tento proces bude presnejšie zdokumentovaný a kontrolovaný. Rovnako sme zvýšili počet ochranných prvkov na obaloch testov,“ uviedla Kanovská.

Novinky sa týkajú aj bezpečnostných obálok, v ktorých sú zabalené testy aj odpovede žiakov. Školy ich budú musieť vrátiť.

„Žiadnu bezpečnostnú obálku nesmie škola svojvoľne zlikvidovať alebo nahradiť, pretože každú máme evidovanú v systéme. Ak bude nejaká nezrovnalosť, vieme sa k nej okamžite dopátrať,“ dodala Kanovská.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať