BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) – U žien, ktoré nefajčia, je väčšia pravdepodobnosť, že budú obézne a zomrú na choroby s obezitou súvisiace. Vyplýva to z posledného výskumu britských odborníkov. Okolo osemtisíc žien sa v rokoch 1972 až 1976 zúčastnilo na výskume v mestách Renfrew a Paisley.
Z nich nikdy nefajčilo 40 percent. Tím odborníkov pod vedením Laurence Gruer zo zdravotníckeho úradu Health Scotland zistil, že 60 percent nefajčiarok malo nadváhu alebo boli obézne. Medzi fajčiarkami ich bolo 40 percent. Okrem toho táto nadbytočná váha bola jedným z hlavných príčin ich predčasnej smrti. Autori výskumu však zdôrazňujú, že fajčenie je aj napriek tomu „oveľa rizikovejším“ faktorom, než obezita.
Podľa štúdie týkajúcej sa žien vo veku od 45 do 64 rokov, ktorú publikoval magazín British Medical Journal, najviac prípadov obezity medzi nefajčiarkami zaznamenali u žien pochádzajúcich z nizkopríjmovej časti obyvateľstva. Takmer 70 percent žien v tejto kategórii malo nadváhu alebo bolo obéznych. Výskumníci naznačili, že znižovanie počtu fajčiarok v posledných desaťročiach by mohlo mať priamy dopad na počty prípadov obezity, keďže menej ľudí bude fajčiť v snahe potlačiť chuť do jedla.
Gruer povedala: „Môžete si byť istí, že ak ste obézni, pravdepodobne zomriete na cukrovku, infarkt myokardu či mŕtvicu.“ Ako však štúdia dodáva, nefajčiarky z horšie platených zamestnaní nezomierajú predčasne, ak presadzujú zdravý životný štýl.
„Ak ste nikdy nefajčili a udržiavate si svoju váhu v rámci prijateľného limitu, tak dokonca aj keď zarábate menej ako priemer a žijete v nezdravšej oblasti, stále môžete očakávate, že sa dožijete zdravého vysokého veku. Nie ste odsúdení zomrieť skoro iba preto, že nemáte vysoký príjem alebo dobré zamestnanie v zelenej štvrti,“ dodala.
Profesor Johan Mackenbach z Erasmus Medisch Centrum v holandskom Rotterdame privítal výsledky výskumu, ale dodal: „Je dôležité nezabudnúť, že fajčenie je oveľa rizikovejší faktor úmrtnosti ako väčšina ostatných vrátane obezity.“