Obce v oblastiach ohrozenia JE chcú odškodné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jasl. Bohunice
Foto: SITA/Ivan Kopčáni

TRNAVA/ JASLOVSKÉ BOHUNICE 10. mája (WEBNOVINY) – Obce v oblastiach ohrozenia jadrovými zariadeniami v Jaslovských Bohuniciach žiadajú od štátu náhradu škôd spôsobených nesprávnym úradným postupom Daňového riaditeľstva SR. „Štát kráti dane miestnej samospráve, preto žiadame odškodné v plnej výške vzniknutých škôd, teda šesť miliónov eur,“ uviedol pre agentúru SITA predseda Združenia miest a obcí regiónu Jadrových elektrární Jaslovské Bohunice Peter Ryška. Obce prostredníctvom právneho zástupcu oslovili ministra financií so žiadosťou o riešenie situácie mimosúdnou dohodou. „Ak minister alebo premiér nerozhodnú do dvoch týždňov, budeme informovať každú domácnosť o právach a povinnostiach a pristúpime k podaniu žaloby na štát,“ informoval Ryška. Obciam za to, že sa nachádzajú v jadrovoenergetickej lokalite podľa zákona prináleží daň. Podľa Ryšku ju však od roku 2006 nevyplatili všetkým, pričom väčšina obcí bola poškodená o polovicu daní. Výška dane závisí od toho, v ktorej oblasti ohrozenia sa obec nachádza a od rozlohy zastavaného územia. Tieto daňové príjmy sú zákonom určené na ochranu života, zdravia a životného prostredia v oblastiach ohrozenia jadrovým zariadením.

Náhradu škôd žiada 120 z viac ako 200 obcí Združenia miest a obcí regiónu Jadrových elektrární Jaslovské Bohunice. Ak peniaze nedostanú, môže byť údajne priamo existenčne ohrozené samotné fungovanie miestnych samospráv.

Hovorca Daňového riaditeľstva SR Miroslav Dobák požiadal 11. mája 2010 portál Webnoviny.sk o uverejnenia jeho odpovede k danej správe. Jeho odpoveď v plnom znení:

„Dňa 10. 5 2010 bola v médiách publikovaná tlačová správa „Obce pod atómkou žiadajú náhradu škody“, ktorú zverejnil predseda ZMO pán Peter Ryška. K uvedenej správe zaujíma DRSR nasledovné stanovisko.

Uvedená správa je zavádzajúca, nepravdivá a vychádza z triviálnych pochybení pri výklade zákona.

Podľa novely zákona o miestnych daniach č. 538/2007 Z. z., s účinnosťou od 1.12.2007 je totiž platenie dane za jadrové zariadenia upravené nasledovne: „Ak je daňovníkov v jednej oblasti ohrozenia jadrovým zariadením niekoľko, správca dane – obec vyrubí pomernú časť dane za jadrové zariadenie každému daňovníkovi. Pomerná časť dane za jadrové zariadenie sa určí ako podiel dane pripadajúci na jednotlivých daňovníkov.“

Zákon o miestnych daniach v § 70 stanovuje sadzbu dane v obciach, ktorých zastavané územie alebo jeho časť sa nachádza v oblasti ohrozenia jadrovým zariadením osobitne pre jadrové zariadenie v Mochovciach a v Jaslovských Bohuniciach. Uvedený právny predpis určuje dve oblasti ohrozenia jadrovým zariadením v SR bez ohľadu na vlastnícke pomery v rámci konkrétneho objektu. V súlade s § 70 zákona o miestnych daniach sa na účely vyrubenia dane za jadrové zariadenie za zdaňovacie obdobie roku 2008 zachováva oblasť ohrozenia jadrovým zariadením v Jaslovských Bohuniciach v troch pásmach, v najvzdialenejšom pásme 30 km okruhu.

Keďže v rámci jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice prevádzkovali v roku 2008 jadrové zariadenie dvaja prevádzkovatelia, správca dane je povinný vyrubiť pomernú časť dane za jadrové zariadenie každému z nich. Pomerná časť dane za jadrové zariadenie sa určí ako podiel dane pripadajúci na jednotlivých daňovníkov. Správca dane – obce pri výpočte výšky dane za jadrové zariadenie nepostupoval v súlade s treťou a štvrtou vetou § 73 zákona o miestnych daniach, keď vyrubil daňovému subjektu daň v plnej výške, a nie pomernú časť, ako mu to ukladá citované ustanovenie zákona.

Na záver uvádzame, že príjmy obcí na území SR sú tvorené pomernou časťou dane z príjmu fyzických osôb, príjmami z miestnych daní a poplatkov, u špecifickej kategórie obcí, ktoré sa nachádzajú v oblasti ohrozenia jadrovým zariadením je to príjem z dane z jadrového zariadenia.

Záver:

V uvedenom prípade DRSR postupovalo v súlade s príslušným zákonom, správnosť uvedeného postupu potvrdilo aj MF SR.

So správnosťou analogického postupu DR SR sa v jednotlivom preskúmanom prípade stotožnila aj Krajská prokuratúra v Trnave a následne Generálna prokuratúra SR.

Prípadná snaha prijímateľa dane o výber dane od každého daňovníka v plnej výške a nie v pomernej časti by mohla mať za následok výber dane v nesprávnej výške a prípadné neoprávnené obohatenie.“

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať