Obce s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít zapojené do národného projektu na riešenie nepriaznivých situácií spojených s COVID-19 (COVID MRK) dosiahli úroveň očkovania 26 percent.
Projekt tiež pomohol zlepšiť hygienické návyky v marginalizovaných skupinách. Informoval o tom Michal Šľachta z Kancelárie Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v tlačovej správe.
Projekt priniesol očakávané výsledky
„Takáto spätná väzba je pre nás uistením, že sa nenamáhame zbytočne a že naša práca prináša výsledky priamo tam, kde to je najviac treba – medzi zraniteľnými skupinami obyvateľov, ku ktorým patria aj marginalizované rómske komunity. Teší ma, keď počujem, že projekt obciam priniesol očakávané výsledky a že mnohé z nich s jeho prínosom pre obyvateľov vyjadrili spokojnosť“, uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero.
Obce mohli mať terénnych asistentov
Terénnych asistentov vykonávalo 216 osôb v 200 obciach. Podľa počtu rómskych obyvateľov v komunite mali obce nárok na jedného alebo dvoch terénnych asistentov. Ich úlohou bolo denné monitorovanie pandemickej situácie, šírenie osvety a zvyšovanie informovanosti o ochorení COVID-19 ako aj vysvetľovanie platných opatrení.
Úrad vlády bude po novom riešiť aj nepriaznivé situácie Rómov či poskytovanie dotácií
Asistenti tiež pomáhali pri testovaní, sprevádzali na očkovanie, zabezpečovali lieky alebo asistovali s poskytovaním nevyhnutných tovarov v prípade karantény.