LONDÝN 25. mája (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama pokračuje v stredu v návšteve Veľkej Británie. Na programe má rokovania s premiérom Davidom Cameronom ako aj prejav na pôde britského parlamentu.
S Cameronom sa Obama stretol neoficiálne už v utorok. Manželov Obamovcov prijala v utorok v Londýne so všetkými poctami britská kráľovná Alžbeta II. Spoločne s manželom princom Filipom ich previedla Buckinghamským palácom a na ich počesť večer usporiadala slávnostný banket.
Obama sa vo štvrtok presunie do francúzskeho Deauville, kde sa zúčastní na summite skupiny G8. Medzi štyrmi očami tam bude hovoriť okrem iných s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym či prezidentom Ruska Dmitrijom Medvedevom.
Európa ako príklad pre Arabov
Americký prezident Barack Obama sa stretne v piatok vo Varšave s 20 lídrami krajín strednej a východnej Európy a v sobotu bude rokovať s predstaviteľmi Poľska. Témou summitu, ktorému bude predsedať poľský prezident Bronislaw Komorowski, bude dvadsať rokov demokratických zmien a zavedenie slobodnej trhovej ekonomiky vo východnej Európe, čo môže slúžiť ako vzor pre „arabskú jar“.
Podľa Komorowského poradcu Romana Kuzniara prezidenti zvážia, čo môžu USA a stredná a východná Európa urobiť na pomoc severnej Afrike. Washington vyjadril záujem o spôsob implementovania politických a ekonomických reforiem pri prechode od komunizmu k demokracii a k slobodnému trhu, aby sa z toho mohli poučiť v severnej Afrike a na Blízkom východe.
Prezidenti Srbska a Rumunska pohrozili, že summit budú bojkotovať pre účasť kosovskej prezidentky Atifety Jahjagaovej. Nezávislosť Kosova uznalo 75 krajín vrátane väčšiny európskych štátov (okrem Slovenska, Rumunska, Cypru, Grécka a Španielska). „Poľsko uznalo Kosovo, a preto nemalo dôvod Jahjagaovú nepozvať,“ povedal poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski.
Šéf Bieleho domu odštartoval svoju návštevu Európy v pondelok. S predstaviteľmi európskych krajín chce hovoriť okrem iného o povstaniach a revolúciách v krajinách severnej Afriky a Blízkeho východu, operácii NATO v Líbyi, ako aj o hospodárskych problémoch na oboch stranách Atlantiku.