Novozvolení francúzski poslanci začali rozhovory o zostavení vlády, riziko politickej paralýzy je stále prítomné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Francúzsko, vlajka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Novozvolení poslanci v utorok prišli do dolnej komory francúzskeho parlamentu na rokovania s cieľom dať dohromady vládnu väčšinu po tom, čo nedeľňajšie parlamentné voľby rozdelili Národné zhromaždenie medzi ľavicové, centristické a pravicové strany.

Ani jeden z blokov nemá po voľbách väčšinu potrebnú na zostavenie vlády, čo vytvára riziko politickej paralýzy. Hoci roztrieštený parlament nie je v Európe ničím výnimočným, v modernej histórii Francúzska, druhej najväčšej ekonomiky v Európskej únii, ide o bezprecedentnú situáciu.

Rozhovory komplikujú vnútorné rozpory

Lídri ľavicovej koalície Nový ľudový front, ktorá získala najviac kresiel, tvrdia, že by mali zostaviť novú vládu. Tri jej hlavné subjekty – Nepoddajné Francúzsko, Socialistická strana a Ekológovia – začali rokovania, aby našli kandidáta na premiéra. Ich rozhovory však komplikujú vnútorné rozpory.

Členovia Nepoddajného Francúzska a Ekológov prišli do Národného zhromaždenia v utorok ráno, socialisti, medzi ktorými je aj bývalý prezident François Hollande, sa schádzajú popoludní.

Rezignácia premiéra

Hlavná vyjednávačka Socialistickej strany Johanna Rolland povedala, že budúci premiér nebude krajne ľavicový líder Nepoddajného Francúzska Jean-Luc Mélenchon, ktorý si rozhneval mnoho umiernených politikov. V televízii France 2 tiež naznačila, že ľavicová koalícia by mohla spolupracovať so stredoľavými členmi koalície prezidenta Emmanuela Macrona.

Macron v pondelok odmietol rezignáciu premiéra Gabriela Attala, ktorého vyzval, aby dočasne zostal na čele vlády.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emmanuel MacronGabriel AttalJean-Luc Mélenchon
Firmy a inštitúcie Európska únia