Výsledkom môže byť aj to, že nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovenska nedokážu pohotovosti personálne zabezpečiť.
Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) sa obáva, že nové fungovanie lekárskej služby prvej pomoci prináša nárast pracovného vypätia pre lekárov a sestry nemocničných pohotovostí, a to najmä po 22:00.
Výsledkom môže byť aj to, že nemocnice združené v ANS nedokážu tieto pohotovosti personálne zabezpečiť.
Chýbajú im peniaze
V súvislosti s touto situáciou zaznamenáva asociácia aj zvýšený finančný tlak na osobné náklady nemocníc, ktoré nie sú plne vykryté platbami zo strany zdravotných poisťovní.
„Preto Asociácia nemocníc Slovenska žiada Ministerstvo zdravotníctva SR o zmenu cenového opatrenia za účelom poskytnutia zvýšených finančných prostriedkov pre lekárov a sestry v nemocničných pohotovostiach“, uvádza ďalej ANS vo svojom vyhlásení.
V prípade, že sa situáciu nepodarí stabilizovať, by bolo podľa asociácie potrebné aj legislatívne prehodnotiť fungovanie lekárskej služby prvej pomoci.
Žiadajú nediskriminovať pacientov
ANS tiež žiada, aby prostriedky, ktoré rezort zdravotníctva používa na nákup novej zdravotníckej techniky, postelí, či hygienických balíčkov nesmerovali len do niekoľkých vybraných nemocníc.
Asociácia je presvedčená, že občan a pacient je len jeden a zaslúži si rovnakú starostlivosť zo strany ministerstva zdravotníctva bez ohľadu na to, či je vo veľkom meste alebo v regióne. Súčasný postup považuje Asociácia nemocníc Slovenska za diskrimináciu pacienta.
Asociácia nemocníc Slovenska je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením združujúcim 75 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v asociácii zamestnávajú zhruba 25 300 zamestnancov.