MELBOURNE 29. januára (WEBNOVINY) – Srbský obhajca titulu Novak Djokovič zvíťazil v nedeľňajšom úžasnom finále dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne nad Španielom Rafaelom Nadalom za 5:53 h tesne 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5), 7:5.
Išlo o najdlhšie grandslamové finále v tzv. otvorenej ére, keď prekonalo súboj Matsa Wilandera s Ivanom Lendlom o trofej na US Open 1988 v New Yorku (4:54 h), a zároveň najdlhší zápas v histórii tohto podujatia.
Práve Nadal v semifinále ročníka 2009 zdolal krajana Fernanda Verdasca za 5:14 h a napokon uspel aj vo finále. Od polovice druhého setu bol Djokovič v Aréne Roda Lavera proti Nadalovi na dlhé desiatky minút lepším hráčom.
Keď si poradil s nečakanou komplikáciou na konci tohto dejstva, nadobudol prevahu na celú tretiu časť a väčšinu štvrtej. Na príjme za stavu 2:1 na sety a 4:3 však nevyužil tri brejkbaly v rade a v tajbrejku – už pod strechou, ktorú zatiahli pre mrholenie – mu nestačil náskok 5:3. V piatom sete dosiahol okamžitý rebrejk na 3:4 a presadil sa na príjme aj v jedenástom geme. V dvanástom odvrátil jeden brejkbal.
Líder svetového rebríčka ATP Djokovič získal okrem Norman Brookes Challenge Cupu aj šek na 2,3 milióna AUD, zdolanému Nadalovi patrí 1,15 milióna dolárov.
Zverenec Mariána Vajdu Djokovič získal svoj tretí primát na medzinárodných otvorených majstrovstvách Austrálie. Radoval sa už v sezóne 2008, aj vtedy proti Francúzovi Joovi-Wilfriedovi Tsongovi obracal z 0:1 na sety. Celkovo má na konte päť trofejí z vrcholnej úrovne aj s Wimbledonom a US Open 2011. Aj v zápasoch o titul na ostatných dvoch spomenutých podujatiach prekonal práve Nadala.
Prvé „Ďakujem“ bolo pre Vajdu
„Aj odo mňa dobré ráno,“ s úsmevom zopakoval Djokovič pozdrav svojho súpera na slávnostnom vyhlásení krátko pred 2.00 h už v pondelok miestneho častu a pokračoval: „Gratulujem v prvom rade ´Rafovi´, jednému z najlepších hráčov v histórii a zároveň jednej z najrešpektovanších osôb na okruhu – dnes sme spoločne písali dejiny. Žial, tento zápas mohol mať napokon iba jedného víťaza.“ Keď sa Srb obrátil k svojmu zázemiu, ako prvému poďakoval koučovi Mariánovi Vajdovi a na konci tejto časti prejavu skonštatoval: „Bez vás všetkých okolo mňa by to nebolo možné.“
Marián Vajda: „Novak v neuveriteľnom zápase potvrdil, že je absolútnou svetovou jednotkou vo svojom remesle. Posunul hranice fyzických aj psychických možností v tomto športe. Vždy som si myslel, že poznám telesné aj mentálne limity, ale môj zverenec teraz predviedol nadľudské schopnosti. Dokázal obhájiť titul po piatich hodinách piatkového semifinálového zápasu s Andym Murrayom a takmer šiestich hodinách dnešného finále proti Rafaelovi Nadalovi. Takéto niečo sa asi už nikdy nezopakuje a ja som veľmi rád, že som mohol byť pri tom. Podľa mňa je to historický úspech, obaja dnes písali dejiny. Navyše, Novak okrem súpera čelil väčšine z 15 000 divákov, čo mu podľa mňa v koncovke aj pomohlo, vyburcovalo ho to. Publikum totiž bolo dosť jednostranne na strane Nadala.“
Nadal uviedol: „Blahoželám Novakovi aj jeho štábu, odvádzajú fantastickú robotu a zaslúžili si takéto úspechy. Zároveň ďakujem celému môjmu tímu, bez ktorého by som si hneď v úvode sezóny nemohol zahrať v takomto skvelom zápase. Mám za sebou vydarené dva týždne a na dnešok nikdy nezabudnem, hoci som napokon prehral.“
Celkovo ťahá proti tomuto víťazovi medzinárodných otvorených majstrovstiev Austrálie 2009 sériu siedmich úspechov po tom, ako sám prehral sedem duelov bez prerušenia. V štatistike znížil na 14:16, na „harde“ vedie 11:5. Títo rivali prvý raz potrebovali päť setov.
Rekord „otvorenej éry“
Tretie veľké finále za sebou s rovnakými aktérmi je rekordom „otvorenej éry“. Precedensom v Open Ere sú aj tri Nadalove prehry v rade. Španiel bol vo finále na štvrtom grandslamovom podujatí v rade, na svoj 11. vrcholný úspech čaká od Roland Garros 2011. Vo štvrtom z ostatných piatich finále AO uspel hráč, ktorý odohral svoje semifinále o deň neskôr.Víťaz 10 vlaňajších turnajov Djokovič neštartoval na žiadnom oficiálnom prípravnom podujatí, ale na sklonku minulého roka suverénne triumfoval na prestížnej exhibícii v Abú Zabí v SAE. Celkovo si pripísal 29 trofej na hlavnom profesionálnom okruhu.
Dobyvateľ troch vlaňajších „Majors“ Djokovič sa stal iba piatym tenistom v otvorenej ére, ktorý zvíťazil na troch veľkých turnajoch za sebou. Predtým to zvládli Rod Laver, Pete Sampras, Federer a Nadal. V semifinále a finále hral dlhšie ako v prvých piatich zápasoch dovedna.
Djokovič teraz figuruje na osamotenej druhej priečke v poradí aktívnych hráčov podľa počtu trofejí z tvrdého podkladu.
Má ich na konte 21 a odpútal sa od Američana Andyho Roddicka. Vedie Federer so 48 primátmi z „hardu“.
Nadal aktuálne má bilanciu 133:2 v grandslamových dueloch, v ktorých uspel vo vstupnom sete. Jediný predchádzajúci nezdar takéhoto typu utrpel proti krajanovi Davidovi Ferrerovi na US Open 2007.
Strýčkom Tonim trénersky vedený Nadal si zahral vo svojom 15. grandslamovom finále, posunul sa tým na spoločnú siedmu priečku k Andremu Agassimu, Jimmymu Connorsovi a Royovi Emersonovi. Vedie Federer (23).
https://www.youtube.com/watch?v=iTKIVtTtor8
Nadal nezvládol forhendový vstup do výmeny
Bývalý líder renkingu Nadal nasadený ako druhý dosiahol v jubilejnom 30. vzájomnom zápase brejk v piatej hre, keď Srb pod druhou hrozbou straty podania prehnal v sľubnej pozícii bekhendovú reakciu na return. V 12-minútovom šiestom geme mal Djokovič dve šance na okamžitý rebrejk, ale zostali bez využitia. Dvadsaťštyriročný Belehradčan sa presadil na príjme až pri tretej možnosti za stavu 3:4, keď o rok starší Nadal nezvládol svoj forhendový vstup do výmeny.Ľavoruký Malorčan ako returnujúci neťažil v tretej i deviatej hre z náskoku 30:0, ale v jedenástom geme si skvelou forhendovou kontrou vypracoval brejkbal a súper pokazil bekhend popri čiare. V dvanástom geme premenil Nadal tretí setbal priamym bodom z podania.
Hrdina 10 turnajov veľkej štvorky Nadal agresívnym prejavom v druhom geme druhého setu vymazal dva brejkbaly, v zložitých situáciách sa opieral aj o kvalitný servis.
Djokovič však vo štvrtej hre vystupňoval tlak prostredníctvom returnov, dvakrát v rade nimi donútil Španiela k forhendovej chybe a pri brejkbale predviedol forhendový volej spod úrovne siete až k základnej čiare – 3:1. Srb sa dostal do rytmu v medzihre, vzrástla jeho úderová istota a prevzal iniciatívu.
Ďalším skvelým returnom si vynútil setbal v ôsmej hre, ale neuspel a ako podávajúci v deviatej hre dokonca premrhal náskok 40:15.
Španiel v pravú chvíľu pripomenul svoju húževnatosť podporenú dostatočným potenciálom, najmä zásluhou zvýšenej forhendovej agresivity dal na zhodu, potom zaskočil Srba svojím zlým riešením (napravil to forhendovým volejom, keď ešte dostal možnosť) a dočkal sa jeho premiérovej dvojchyby v zápase. Rovnakým spôsobom však Nadal v desiatej hre „premenil“ dovedna štvrtý Djokovičov setbal, ku ktorému sa „Nole“ prepracoval parádnym obhodením popri čiare. V tejto fáze stretnutia mu stále vynikajúco fungoval príjem.
Djokovič sa viezol na vlne, jeho sebavedomie evidentne rástlo. Precízne konštruoval výmeny, dobre čítal hru a počkal si na vstúpený forhend do Nadalovho bekhendového čopu, čím si vynútil brejkbal na 3:1.
Únik mu zabezpečil súperov príliš ambiciózny forhend v dlhej výmene, v ktorej si Španiel nedokázal utvoriť dostatočnú prevahu na pokojnejšie zakončenie. Nadal sa len prizeral forhendovému dropu na 30:40 pri skóre 1:4, ale tento gem ešte zachránil. Na returne však na začiatku štvrtej hodiny stretnutia nedostával šancu. Navyše, rozbehnutý Djokovič si už na príjme v ôsmej hre vypracoval tri setbaly a zužitkoval hneď ten prvý nekompromisným forhendom popri čiare.
Nadal si, pochopiteľne uvedomil, že potrebuje aktívnejší prístup aj za cenu viacerých chýb, ak nechce nechať Djokoviča dohrať si v nastolenej pohode zápas. Španiel vystupňoval intenzitu, pôsobil výbušnejšie, prísnejšie si strážil základnú čiaru a hral odvážnejšie na returne. V prvom geme sa dostal na zhodu, v druhom si s ňou sám poradil – na 1:1 vyrovnal esom.
Po štyroch hodinách sa zatiahla strecha
V piatej hre Nadal upozornil na svoje ambície náskokom 30:15 na returne, ale Srb si udržal podanie a neskôr sa iste posunul na 4:3 po tom, ako za stavu 3:2 bol na 30:30. V ôsmom geme si Djokovič za stavu 30:0 v jeho prospech pripravil returnom pod nohy pozíciu na forhendové zakončenie. Nadal odvrátil prvý brejkbal rezolútnym forhendom, hladko vymazal druhú hrozbu, tretiu eliminoval šikovným bekhendom popri čiare do protipohybu a spontánne si poskočil od radosti. V mrholení potom vytiahol dve účinné podania a naplno dal priechod emóciám – 4:4.Presne po štyroch hodinách organizátori pristúpili k zatiahnutiu strechy. Po necelých desiatich minútach pauzy Srb suverénne zvládol túto psychicky zaťažujúcu vsuvku – na 5:4 išiel bez straty fiftínu, zakončil skvelým forhendom popri čiare z plného behu.
V desiatej hre Nadal odrazil trochu neskorú forhendovú ofenzívu. Za stavu 5:5 a 30:30 pri podaní Srba nenašiel Španiel odpoveď na bekhend do protipohybu a vzápätí neodolal stupňovanému tlaku.
Druhý raz podával na odvrátenie prehry, nemal problém a navodil tajbrejk (životná bilancia 141:88, súper 120:70). V ňom mu páska vyhodila forhend na 3:3 okamžite po tom, ako získal minibrejkový náskok.
Djokovič sa chopil príležitosti a patril mu aj ďalší bod po Nadalovom podaní, keď protivník namieril defenzívny forhend tesne vedľa, pričom Srb aj tak mal výmenu pod kontrolou. Neochvejným tlakom išiel na 5:3, ale smolne minul pokus o forhendový „winner“ popri čiare – 5:4.
Po značkovom bekhende musel hrať úder navyše, jeho vstúpený forhend zastavila páska – 5:5. Povzbudený Nadal potom vypálil efektívne podanie a mal setbal na príjme. Tentoraz vyzval Srba zahrať o dva údery navyše oproti „normálu“ a inicioval tým jeho forhendovú chybu.
Vo štvrtej hre rozhodujúceho setu mal Djokovič nepríjemných 15:30 (v predchádzajúcich dvoch setoch ani raz nestratil podanie). Pomohol si deviatym esom a napokon vyrovnal na 2:2.
Náhle sa však pri svojom servise dostával do väčších ťažkostí ako súper, ktorého intenzita neopadala, čo nútilo Srba k zvýšenému riziku a aj zlyhaniam.
Famózny záver
Tri forhendové za sebou od skóre 30:15 v šiestej hre znamenali brejk. Nadal si vďaka povestnému enormnému fyzickému fondu a stabilne vynikajúcej defenzíve húdol svoje a preklápal koncovku na svoju stranu. Za stavu 4:2 a 30:15 však trestuhodne o milimetre pokazil bekhendové zakončenie do nechráneného priestoru. Jastrabie oko potvrdilo „out“ a pomklo Djokoviča k rebrejkovému vzopätiu.Srb zjavne toho mal dosť a medzi výmenami mierne pokrivkával, ale s prehľadom vyrovnal na 4:4. V deviatej hre sa dostal z 0:30 na 30:30 a potom aj zhodu. Únava akoby ho dostávala do potrebnej eufórie a koncentrácie, Nadalov krížny bekhend vedľa mu dodal brejkbal, v podstate už štvrtý „minimečbal“ v tomto stretnutí. Španiel sa však zachránil typickou „ľaváckou“ zákrutou pri podaní a vzápätí pokročil na 5:4, po chvíli bolo bez zápletky 5:5.
V jedenástom geme síce Nadal gurážne odstránil prvý brejkbal, lenže jeho forhend vedľa prihral Srbovi ďalšiu možnosť a Španiel neprehodil bekhendový slajz ponad sieť, prehrával 5:6.
Djokovič prvý raz podával na triumf. Viedol 30:0, za stavu 30:15 mu smeč takmer nedoletel ani len do siete a potom si Nadal bekhendovou kontrou popri čiare z hlbokej obrany vypracoval brejkbal. Djokovič zabral prísnym bekhendovým krosom a následne rovnaký úder Španiela vyhodila páska mimo – mečbal. Srb ho zužitkoval kombináciou kvalitného servisu a vstúpeného forhendu inside out.
Dvojhra mužov – finále:
Novak Djokovič (Srb.-1) – Rafael Nadal (Šp.-2) 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5), 7:5 za 353 minút (80, 66, 45, 88, 74)
.
Vizitka Novaka Djokoviča (Srb.)
narodený: 22. mája 1987 v Belehrade
bydlisko: Monte Carlo (Monako)výška: 188 cm
hmotnosť: 80 kg
prezývka: Nole
tréner: Marián Vajda
aktuálna pozícia v rebríčku ATP vo dvojhre: 1. miesto
najvyššie pozícia v rebríčku ATP vo dvojhre počas kariéry: 1. miesto (prvý raz 4. júla 2011)
koncoročné pozície v rebríčku ATP vo dvojhre: 2003 – 679., 2004 – 186., 2005 – 78., 2006 – 16., 2007 – 3., 2008 – 3., 2009. – 3., 2010 – 3., 2011 – 1.
aktuálna pozícia v rebríčku ATP vo štvorhre: 238. miesto
najvyššia pozícia v rebríčku ATP vo štvorhre počas kariéry: 114. miesto (prvýkrát 30. novembra 2009)
profesionálna kariéra: od roku 2003
držanie rakety: hrá pravou rukou, obojručný bekhend
raketa: Head YOUTEK IG Speed 18×20
oblečenie: Sergio Tacchini Djokovic Polo
obuv: Adidas Barricade 6.0
tenisový zárobok: 32 882 760 USD (pred Australian Open 2012, kde získal 2,3 milióna AUD)
bilancia vo dvojhre celkovo: 401 víťazstiev – 111 prehier
bilancia vo dvojhre na grandslamových turnajoch: 117 víťazstiev – 24 prehier
počet titulov vo dvojhre na hlavnom profesionálnom okruhu: 29 (zo 43 finále)
počet titulov vo štvorhre na hlavnom profesionálnom okruhu: 1 (z 2 finále)
počet grandslamových titulov vo dvojhre: 5 (Australian Open 2008, 2011 a 2012, Wimbledon 2011, US Open 2011) zo 7 účastí vo finále
ďalšie významné úspechy: víťaz koncoročného „výberového“ šampionátu ATP World Tour Finals 2008 v Šanghaji, spoludržiteľ Davisovho pohára 2010, bronzový na OH 2008 v Pekingu
tenisová charakteristika: hrá celodvorcový ofenzívne ladený tenis (zároveň výborný aj v defenzíve), vynikajúci forhend, nadštandardný bekhend (najmä popri čiare), po nevydarenom „experimentálnom“ období so zahrnutím Todda Martina do realizačného tímu aj účinný a spoľahlivý servis, mimoriadne kvalitný return, vynikajúca atletická príprava a pohybová koordinácia, solídne pestrý úderový arzenál (rád hrá dropshoty), niekoľkokrát v minulosti ťažkosti s výdržou najmä v horúcej a vlhkej klíme pre alergiu
Prehľad výsledkov vzájomných zápasov Djokoviča s Nadalom:
2006 Paríž (Fr.) – Roland Garros antuka štvrťfinále Nadal 6:4, 6:4 – skreč, Djokovič odstúpil pre problémy s chrbtom
2007 Indian Wells (USA) tvrdý povrch finále Nadal 6:2, 7:5
2007 Miami (USA) tvrdý povrch štvrťfinále Djokovič 6:3, 6:4
2007 Rím (Tal.) antuka štvrťfinále Nadal 6:2, 6:3
>2007 Paríž (Fr.) – Roland Garros antuka semifinále Nadal 7:5, 6:4, 6:2
2007 Londýn (V. Brit.) – Wimbledon tráva semifinále Nadal 3:6, 6:1, 4:1 – skreč, Djokovič odstúpil pre zranenie ľavej nohy
2007 Montreal (Kan.) tvrdý povrch semifinále Djokovič 7:5, 6:3
2007 Šanghaj (Čína) – Masters tvrdý povrch základná skupina Nadal 6:4, 6:4
2008 Indian Wells (USA) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:3, 6:2
2008 Hamburg (Nem.) antuka semifinále Nadal 7:5, 2:6, 6:2
2008 Paríž (Fr.) – Roland Garros antuka semifinále Nadal 6:4, 6:2, 7:6 (3)
2008 Londýn (V. Brit.) – Queen´s Club tráva finále Nadal 7:6 (6), 7:5
2008 Cincinnati (USA) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:1, 7:5
2008 Peking (Čína) – OH tvrdý povrch semifinále Nadal 6:4, 1:6, 6:4
2009 Benidorm (Šp.) – Davisov pohár antuka osemfinále Nadal 6:4, 6:4, 6:1
2009 Monte Carlo (Mon.) antuka finále Nadal 6:3, 2:6, 6:1
2009 Rím (Tal.) antuka finále Nadal 7:6 (2), 6:2
2009 Madrid (Šp.) antuka semifinále Nadal 3:6, 7:6 (5), 7:6 (9)
2009 Cincinnati (USA) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:1, 6:4
2009 Paríž-Bercy (Fr.) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:2, 6:3
2009 Londýn (V. Brit.) – Masters tvrdý povrch základná skupina Djokovič 7:6 (5), 6:3
2010 New York (USA) – US Open tvrdý povrch finále Nadal 6:4, 5:7, 6:4, 6:2
2010 Londýn (V. Brit.) – Masters tvrdý povrch základná skupina Nadal 7:5, 6:2
2011 Indian Wells (USA) tvrdý povrch finále Djokovič 4:6, 6:3, 6:2
2011 Miami (USA) tvrdý povrch finále Djokovič 4:6, 6:3, 7:6 (4)
2011 Madrid (Šp.) antuka finále Djokovič 7:5, 6:4
2011 Rím (Tal.) antuka finále Djokovič 6:4, 6:4
2011 Londýn (V. Brit.) – Wimbledon tráva finále Djokovič 6:4, 6:1, 1:6, 6:3
2011 New York (USA) – US Open tvrdý povrch finále Djokovič 6:2, 6:4, 6:7 (3), 6:1
2012 Melbourne (Aus.) – Australian Open tvrdý povrch finále Djokovič 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5), 7:5
Djokovič – Nadal
Celkovo: 14:16
Finále: 7:5
Grandslamové turnaje: 3:5
Tvrdý povrch: 11:5
Prehľad víťazov predchádzajúcich desiatich ročníkov:
2002 Thomas Johansson (Švéd.)
2003 Andre Agassi (USA)
2004 Roger Federer (Švaj.)
2005 Marat Safin (Rus.)
2006 Roger Federer (Švaj.)
2007 Roger Federer (Švaj.)
2008 Novak Djokovič (Srb.)
2009 Rafael Nadal (Šp.)
2010 Roger Federer (Švaj.)
2011 Novak Djokovič (Srb.)