BRATISLAVA 23. marca (WEBNOVINY) – Prezident SR Ivan Gašparovič praje nastupujúcej ombudsmanke Jane Dubovcovej, „aby bola objektívna, aby vedela zhodnotiť všetky sťažnosti občanov“.
Ako ďalej povedal pre médiá prezident SR Ivan Gaparovič na záver dnešného stretnutia s odchádzajúcim ochrancom verejných práv Pavlom Kandráčom, „budúca ombudsmanka sa bude musieť stať ochrankyňou občanov a bude sa musieť zbaviť svojej straníckej predstavy o riešení problémov, pretože tam nastupuje ako straníčka“. Obmudsman totiž musí často obhajovať záujmy občanov v sporoch so štátnymi úradmi, zdôraznil prezident.
Historický prvý slovenský ombudsman Pavel Kandráč dnes u prezidenta SR Ivana Gašparoviča zhodnotil desať rokov na poste verejného ochrancu práv. Prezident SR Ivan Gašparovič je rád, že občania vedia o existencii úradu. Úrad verejného ochrancu práv musí podľa hlavy štátu pracovať s prehľadom, musí vedieť v čom občanovi môže pomôcť a v čom nie.
Kandráč: „Základy sú položené dobre.“
Často sa totiž stáva, že sa na ombudsmana obracajú občania aj s problémami, ktoré úrad riešiť nemôže, povedal ďalej médiám prezident. Verí, že nová ombudsmanka prijme rady odchádzajúceho ombudsmana o tom, čo by sa v úrade dalo vylepšiť. Pavel Kandráč si myslí, že jeho nástupkyňa Jana Dubovcová by mala predovšetkým pokračovať v tom, čo sa začalo. Myslí si, že základy sú položené veľmi dobre.
Vhodné by však bolo „rozšíriť pôsobnosť ochrancu práv na tzv. celú chorú administratívu“, konštatoval Kandráč. V súčasnosti ombudsman nemôže riešiť problémy občanov týkajúce sa napríklad bývania či práce. Dôvodom je, že pôsobnosť verejného ochrancu práv je vymedzená na orgány verejnej správy. Kandráč pripomenul, že ombudsman nerozhoduje, len občanovi pomáha s tým, ako má postupovať.
Pavlovi Kandráčovi (nominant ĽS-HZDS), ktorý zastával funkciu ombudsmana dve obdobia za sebou – spolu desať rokov, vyprší funkčné obdobie 27. marca. Jeho post prevezme Jana Dubovcová.
Dubovcová uvažuje o rozšírení právomoci ombudsmana
Dubovcová, ktorá pred vyše dvoma rokmi odišla zo súdnictva do politiky, krátko po svojom zvolení za verejnú ochrankyňu práv okrem iného uviedla, že by sa dalo uvažovať o rozšírení právomoci ombudsmana. „Určite by sa dalo uvažovať o rozšírení právomocí, ale zatiaľ by som sa snažila využiť tie, ktoré sú. Z ústavy vyplývajú kompetencie, ktoré treba začať viac využívať a potom sa uvidí ako ďalej, či to treba doplniť,“ povedala v deň svojho zvolenia parlamentom 13. decembra 2011. Jej prioritou je viac priblížiť úrad ombudsmana ľuďom.
Poslankyňu Národnej rady SR Janu Dubovcovú za verejnú ochrankyňu práv 13. decembra 2011 zvolilo 76 hlasmi vo verejnej voľbe plénum parlamentu. Dubovcovú nominovala na post verejnej ochrankyne práv skupina poslancov pôvodných koaličných strán SDKÚ-DS, Most-Híd a SaS. Dubovcová nie je členkou žiadnej strany, hoci do parlamentu sa dostala na kandidátke SDKÚ-DS. O post ombudsmana sa Dubovcová uchádzala už pri historicky prvej voľbe v roku 2002, ombudsmanom sa vtedy stal Pavol Kandráč.