V mediálnom prostredí stále viac rezonujú notebooky s ARM procesormi, pretože prinášajú niekoľko výhod oproti bežným notebookom. Majú však aj nevýhody.
Pred pár rokmi, keď ste si kupovali nový notebook, tak ste sa rozhodovali, či chcete počítač s procesorom od spoločnosti Intel alebo AMD. Dnes sa môžete čoraz častejšie stretnúť s notebookmi, ktoré nie sú poháňané týmito tradičnými procesormi s architektúrou x64, ale mobilnými procesormi postavenými na odlišnej architektúre s názvom ARM.
Výnimkou je cupertinský gigant Apple, ktorý už od roku 2020 používa vo svojich MacBookoch mobilné procesory. Minulý rok vzbudili zvýšenú pozornosť notebooky s veľmi výkonnými mobilnými procesormi od značky Snapdragon s integrovanou umelou inteligenciou, ktorá ich donedávna výsostne vyrábala pre smartfóny s Androidom. Aké výhody má v notebookoch architektúra ARM oproti klasickým notebookom?
Aké sú výhody notebookov s mobilnými procesormi ARM?
Nižšia spotreba a veľmi dlhá výdrž batérie
ARM procesory sú známe nízkou spotrebou energie, čo sa zákonite prejavuje na výdrži batérie notebookov. Klasické notebooky s Intel či AMD procesormi majú tradične výdrž okolo 6 – 8 hodín na jedno nabitie a ARM procesory dokážu vydržať na jedno nabitie aj celý deň, čo je značný rozdiel.
Tichá prevádzka bez potreby aktívneho chladenia
Veľkou výhodou ARM procesorov je nižšia produkcia tepla, vďaka čomu nevyžadujú aktívne chladenie. Poznáte to, ak hráte hru či spúšťate náročnú aplikáciu na bežnom notebooku, môže vám ventilátor nepríjemne hučať. U notebookov s mobilnými procesormi sa vám to nestane, pretože nemajú ventilátor a sú úplne tiché.
Kompaktný dizajn a nízka váha
Nižšie nároky na chladenie umožňujú výrobcom vytvárať notebooky, ktoré majú tenké konštrukcie. Nenájdete na nich žiadne mriežky na odvádzanie tepla a väčšina týchto notebookov, v porovnaní s tými bežnými, má o niečo nižšiu hmotnosť. Navyše tým, že neobsahujú ventilátory a veľké chladiče, znižuje sa riziko mechanického poškodenia súčiastok.
Okamžitá odozva
Notebooky s mobilnými procesormi sa vyznačujú veľmi rýchlym spúšťaním aplikácií a takmer okamžitou odozvou, akú poznáte zo svojich smartfónov.
Konektivita
Väčšina ARM notebookov má vstavanú podporu pre mobilné siete (4G či 5G), vďaka čomu môžete mať nepretržité dátové pripojenie k internetu bez nutnosti byť pripojený na Wi-Fi.
Aké sú nevýhody notebookov s mobilnými procesormi ARM?
Kompatibilita so softvérmi
Bežné notebooky majú dlhodobú dominanciu v desktopovom prostredí s rozsiahlym ekosystémom, čo zaručuje skvelú kompatibilitu s rôznymi aplikáciami. Takmer všetky programy boli primárne vyvinuté pre architektúru x64 (prípadne x86). Mnohé programy, ktoré sú bežne dostupné pre Windows, nemusia byť preto dostupné v natívnej verzii pre ARM. Aby sa dali spustiť na takýchto notebookoch, musia sa emulovať (prekladanie inštrukcií z x64 do ARM), čo môže spôsobiť nekompatibilitu a zníženie výkonu.
Iná situácia je u MacBookov, ktoré majú dobrú kompatibilitu a umožňujú spúšťať aj aplikácie určené pre iPhony a iPady.
Výkon s veľkým ale
V minulosti boli považované ARM procesory za menej výkonné v porovnaní s x64, avšak moderné ARM čipy sú výkonom porovnateľné pri bežných úlohách či práci s multimédiami. Zaostávajú však pri výpočtovo náročných aplikáciách.
Hranie AAA hier
Väčšina najlepších a najpopulárnejších AAA hier pre počítače je primárne optimalizovaná pre klasickú architektúru x64. Výber AAA hier, ktoré sú hrateľné na ARM notebookoch, je veľmi obmedzený. Nutnou emuláciou hier môže dochádzať k strate výkonu a problémom s kompatibilitou. Na výkonných MacBookoch je možné hrať graficky náročné AAA hry, ale s istými kompromismi pri výkone a grafike.
Informačný servis