WASHINGTON 10. októbra (WEBNOVINY) – Nórsky Nobelov výbor vyhlásil v piatok držiteľa Nobelovej ceny mieru. Prestížne ocenenie získali pakistanská tínedžerka bojujúca za práva dievčat na vzdelanie Malála Jusafzajová a indický aktivista za práva detí Kailaš Satyarthi.
O ocenenie sa uchádzal rekordný počet nominovaných
Malálu v októbri 2012 postrelil ozbrojenec z hnutia Taliban pre jej iniciatívy podporujúce vzdelávanie dievčat, ktoré fundamentalisti odmietajú. V ťažkom stave ju následne previezli do Británie, kde ju operovali. Prebudila sa až o šesť dní a postupne sa jej začala vracať pamäť a reč. V súčasnosti študuje na škole v anglickom Birminghame. V minulosti ju dvakrát nominovali na Nobelovu cenu mieru. Európsky parlament jej však minulý rok udelil prestížnu Sacharovovu cenu.
Obrazom: Pakistanská hrdinka Malála Jusafzajová
Kailaš Satyarthi je neúnavným bojovníkom za práva detí a odporca detskej práce. Jeho organizácií sa podarilo oslobodiť a do spoločnosti opätovne zaradiť desiatky tisíc detí. Bojuje proti chudobe, nezamestnanosti, negramotnosti, ktoré označuje za dôsledok zneužívania detí. Aktivista žijúci v Naí Dillí stojí okrem iného aj za prijatím viacerých polomových medzinárodných noriem o ľudských právach.
Tento rok sa o prestížne ocenenie za mierové zásluhy uchádzal rekordný počet 278 nominovaných. Víťaza oznámil Thorbjorn Jagland, predseda Nórskeho Nobelovho výboru zloženého z ľudí nominovaných tamojším parlamentom.
Nobelovu cenu za literatúru získal Patrick Modiano
Vývoj nanoskopie priniesol vedcom Nobelovku za chémiu
Favoritom bol aj pápež František
Americké a britské stávkové kancelárie favorizovali pápeža Františka. Ak by sa František nakoniec stal laureátom, bol by prvou hlavou katolíckej cirkvi s Nobelovou cenou. Na zozname horúcich kandidátov sa nachádzal aj bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden, nezávislý ruský denník Novaja Gazeta ako aj konžský ženský lekár a prevádzkovateľ nemocnice Denis Mukwege.
Všetci laureáti si cenu prevezmú 10. decembra, na výročie úmrtia zakladateľa ceny, švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela. Cena zahŕňa diplom, medailu a šek na odmenu v hodnote osem miliónov švédskych korún, v prepočte takmer 930-tisíc eur. Udelenie Nobelovej ceny mieru vyvolalo v histórii aj viacero kontroverzií, v roku 2009 to bolo napríklad v prípade amerického prezidenta Baracka Obamu či udelenia ocenenia Európskej únii. V roku 2013 dostala Nobelovu cenu mieru Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW).
Generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová:
„Nobelova cena mieru pre týchto dvoch nadšených ochrancov vzdelávania vysiela odkaz svetu vo veci dôležitosti vzdelania pre budovanie mieru a udržateľnej spoločnosti.“
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun:
„Malála je odvážna a nežná obhajkyňa mieru, ktorá sa prostredníctvom jednoduchého činu chodenia do školy stala celosvetovou učiteľkou. Ona povedala, že jedno pero dokáže zmeniť svet a dokázala, ako jedna mladá žena môže stáť na čele. Vďaka hrdinskej práci pána Satjárthího sa svet posunul od popierania zneužívania detskej práce k jej uznaniu, uvedomeniu si a ku konaniu.“
Stály predseda Európskej rady Herman Von Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso:
„Nemôžeme zabudnúť na milióny iných detí na svete, ktorým je znemožnené právo na vzdelanie. Toto je víťazstvo ich všetkých.“