Nobelovku za fyziku získalo LED svetlo, ktoré šetrí energiu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nobelovka, nobelova_cena
Foto: wired.co.uk

ŠTOKHOLM 6. októbra (WEBNOVINY) – Nobelovu cenu za fyziku získali Japonci Isamu Akasaki a Hiroši Amano spoločne s Američanom japonského pôvodu Shujim Nakamurom za vynález efektívnych diód vyžarujúcich modré svetlo, ktoré umožnili jasné a úsporné zdroje bieleho sveta. Tieto diódy sú známe pod akronymom LED.

Akasakimu, Amanovi a Nakamurovi sa začiatkom 90. rokov minulého storočia ako prvým na svete podarilo pomocou polovodičov vytvoriť jasné modré svetlo, čo následne viedlo k vynálezu bielych LED lámp, ktoré majú dlhú životnosť a šetria energiu.

Tieto lampy by mohli pomôcť zlepšiť kvalitu života viac ako 1,5 miliarde ľudí, ktorí nemajú prístup k elektrickej sieti. LED lampy totiž potrebujú na fungovanie iba málo energie, ktorú dokážu zabezpečiť aj lacné solárne panely.

Informácie zverejnila webstránka www.nobelprize.org.

Favoritom je pápež František

Svet sa v tomto týždni postupne dozvie aj mená víťazov Nobelovej ceny za chémiu, literatúru a mier. O ich laureátoch rozhodujú švédske vedecké inštitúcie, výnimkou je však cena mieru. Práve posledná menovaná bude ako už tradične pútať najväčšiu pozornosť. Držiteľa Nobelovej ceny mieru vyhlási nórsky Nobelov výbor v Osle v piatok 10. októbra o 11.00.

Favoritom je pápež František. Tak ako každý rok je výber držiteľa Nobelovej ceny obklopený dohadmi a špekuláciami. Úloha favorita na udelenie ceny je zvýraznená aj tým, že sa František nachádza aj na prvom mieste zoznamu, ktorý každoročne zverejňuje Inštitút na výskum mieru so sídlom v Osle (PRIO). Na zozname sa nachádza aj bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden, pakistanská aktivista bojujúca za práva dievčat na vzdelanie Malála Jusafzajová, nezávislý ruský denník Novaja Gazeta ako aj konžský ženský lekár a prevádzkovateľ nemocnice Denis Mukwege.

Šéf PRIO Kristian Berg Harpviken, ktorý osobne zostavuje zoznam 5 „najhorúcejších“ kandidátov, vysvetlil svoj predpoklad, že držiteľom tohtoročnej Nobelovej ceny mieru bude František tým, že od svojho zvolenia v marci 2013 sa pápež neúnavne zasadzuje za boj proti chudobe vo svete, ktorá je hlavnou príčinou ozbrojených konfliktov na Zemi. Ďalším dôvodom je podľa Harpvikena aj to, že František priniesol aj nádej na reformu katolíckej cirkvi .

Vlani získali Nobelovu cenu mieru chemickí inšpektori

Tohto roku zaznamenala Nobelova komisia 278 nominácii, z nich je 47 organizácií. Jednou z nich je aj medzinárodná organizácia gejov a lesieb ILGA, ktorá sa zasadzuje za práva sexuálnych menšín.

V roku 2013 dostala Nobelovu cenu mieru Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW). Cenu slávnostne odovzdajú zvolenému kandidátovi 10. decembra v nórskom Osle v deň výročia úmrtia zakladateľa ceny Alfreda Nobela.

Uviedla rakúska televízna stanica ORF.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denis MukwegeEdward SnowdenMalála JúsafzajováPápež František