BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Na stredajšom udeľovaní hudobných NME Awards sa z najviac, teda dvoch sošiek, tešili speváčka Florence Welch a skupina The Rolling Stones.
Líderka formácie Florence and the Machine bodovala v kategóriách Najlepší sólový interpret a Najlepšia tanečná hymna. V druhej menovanej zvíťazila s piesňou Sweet Nothing, na ktorej spolupracovala s Calvinom Harrisom.
V ďakovnej reči speváčka poznamenala, že víťazstvo nečakala, lebo stále netuší, či je sólová interpretka alebo nie. Poďakovala sa aj členom Florence and the Machine. Za The Rolling Stones ceny prevzal gitarista kapely Ronnie Wood.
Z víťazstva v kategórii Najlepší britský album sa tešila skupina The Maccabees, ktorej cenu udelili za nahrávku Given To The Wild (2012). Najlepšou britskou skupinou sa stali škótski rockeri Biffy Clyro, ktorí na ceremoniáli zahrali pieseň The Captain. Frontman Simon Neil uviedol, že sú na získanie NME Award mimoriadne hrdí, lebo dobrých britských gitarových kapiel je nesmierne veľa, „vždy bolo a vždy bude“. Za najlepšiu medzinárodnú skupinu zas vyhlásili The Killers.
Najlepšiu skladbu nahrali Foals
Najlepšou novou kapelou je Palma Violets, najlepšiu skladbu nahrali Foals (Inhaler) a najlepší videoklip majú Arctic Monkeys (R U Mine?). Za hrdinu roka vyhlásili amerického prezidenta Baracka Obamu, zloduchom roka sa zas stal Harry Styles zo skupiny One Direction, ktorý sa zviditeľnil napríklad aj vzťahom so speváčkou Taylor Swift. One Direction zvíťazili v kategórii Najhorší interpret a najpríťažlivejšími hudobníkmi sú Matt Bellamy z Muse a Amy Lee z Evanescence.
Tohtoročné ocenenie Godlike Genius, ktoré v minulosti získali napríklad Noel Gallagher či Dave Grohl, udelili anglickému gitaristovi Johnnymu Marrovi, známemu napríklad z už neexistujúcej kapely The Smiths. Pochvalné slová na jeho adresu vo videu vyhlásili napríklad Stephen Street, Bernard Sumner, Sandie Shaw, Miles Kane, Suede, Edwyn Collins, Bernard Butler a bývalý basgitarista The Smiths Andy Rourke.
Najlepší videoklip majú Arctic Monkeys
Nechýbal ani spomínaný Gallagher. „Jeho sa ako gitaristu nedá napodobniť, lebo prišiel s niečím, čo je absolútne jedinečné. On dokáže tie riffy hrať ako keby to bola najprirodzenejšia vec na svete. Pre neho to je prirodzené, a to delí výnimočných ľudí od tých ostatných. Neil Young, Bob Dylan, Keith Richards, Jimmy Page, Paul Weller a Johnny Marr sú takí. Ani nerobí grimasy, keď hrá na gitare, vyzerá ako keby jazdil na posratom bicykli,“ vyjadril sa. Marr si cenu prevzal z rúk šéfredaktora magazínu NME Mikea Williamsa a gitaristu The Rolling Stone Ronnieho Wooda.
Legendárny hudobník novým kapelám odporučil, aby sa nikdy nevzdávali, lebo „toto je najlepšia práca na svete“. Spolu s Woodom a Justinom Youngom z The Vaccines si následne zahral šesť piesní vrátane There Is A Light That Never Goes Out od The Smiths a White Riot od The Clash.
Prehľad víťazov a víťaziek NME Awards 2013:
Najlepšia britská skupina: Biffy Clyro
Najlepší album: Given To The Wild – The Maccabees
Najlepšia medzinárodná skupina: The Killers
Najlepšia skladba: Inhaler – Foals
Najlepší televízny program: Fresh Meat
Najlepší hudobný film: The Rolling Stones: Crossfire Hurricane
Najlepšia reedícia: 21 – Blur
Najlepší sólový interpret: Florence Welch
Najlepšia nová kapela: Palma Violets
Najlepší videoklip: R U Mine? – Arctic Monkeys
Najlepší festival: Reading & Leeds Festivals
Kapela s najlepšími živými vystúpeniami: The Rolling Stones
Najlepšia tanečná hymna: Sweet Nothing – Calvin Harris featuring Florence Welch
Najlepší Twitter: Alana Haim, Haim (@babyhaim)
Najlepšia kniha: Mike Skinner: The Story Of The Streets
Hudobný moment roka: Otvárací ceremoniál olympijských hier v Londýne
Hrdina roka: Barack Obama
Zloduch roka: Harry Styles
Najlepší malý festival: Festival No.6
Najhorší interpret: One Direction
Najlepšia fanúšikovská komunita: Muse
Najlepší film: Hobit: Neočakávaná cesta
Najpríťažlivejší muž: Matt Bellamy
Najpríťažlivejšia žena: Amy Lee
Informácie zverejnila webstránka www.nme.com.