Nezávislí poslanci pôjdu s tým, kto sľúbi viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vote
Foto: SITA/AP

SYDNEY 22. augusta (WEBNOVINY) – Výsledky sobotňajších austrálskych parlamentných volieb veštia dlhé povolebné vyjednávania, keďže ani jedna z dvoch veľkých politických strán nezískala toľko poslancov, aby mohla sama vytvoriť väčšinovú vládu. Všetko tak bude závisieť od toho, ku komu sa pridajú nezávislí poslanci a zástupca Zelených. Ekológovia budú mať v budúcom parlamente určite jedného poslanca, nezávislí budú podľa zatiaľ neúplných výsledkov traja alebo štyria. Všetci sa zhodujú, že ich rozhodnutiu, ku komu sa pridajú, budú musieť predchádzať podrobné rozhovory s oboma politickými tábormi.

Podľa neúplných výsledkov, ktoré po zrátaní 78 percent hlasov zverejnila ústredná volebná komisia, má miernu prevahu opozícia – stredopravá koalícia na čele s konzervatívnou Liberálnou stranou by mala mať 71 poslancov, vládni labouristi premiérky Julie Gillardovej 70. Podľa analytikov ešte obe strany zrejme získajú o dve poslanecké kreslá navyše – opozičná koalícia tak bude mať v parlamente 73 a labouristi 72 zástupcov. Ani jedna zo strán tak nebude disponovať v 150-člennom parlamente ani najtesnejšou možnou väčšinou 76 poslancov.

Premiérka Gillardová už avizovala, že s nezávislými začala rokovať, o ich priazeň sa však bude uchádzať aj vodca opozičných konzervatívcov Tony Abbott.

Stretnutie s premiérkou už potvrdil napríklad predseda Zelených Bob Brown. Po ňom však povedal, že keďže neprišlo k žiadnej konkrétnej dohode, je otvorený rokovaniam aj s opozíciou. Nič na tom nemení ani fakt, že Adam Bandt, politik, ktorý sa za Zelených dostal do parlamentu, dlhodobo inklinuje skôr k vládnym labouristom. „Budeme hovoriť s celým politickým spektrom, aby sme dospeli k čo najlepšiemu výsledku pre Austráliu,“ hovorí jeho stranícky šéf Brown.

Podobná, i keď opačná, je situácia u troch nezávislých poslancov, ktorí majú miesto v budúcom parlamente takmer isté. Všetci traja boli v minulosti členmi Národnej strany, ktorá bola vždy blízka Abbottovej Liberálnej strane. Teraz však tvrdia, že to, podľa čoho sa rozhodnú, bude prístup hlavných strán ku konkrétnym otázkam súvisiacim so situáciou v ich regiónoch, nie k celonárodným témam či otázkam politického smerovania. „Už v minulosti sme hovorili, že ak nastane takáto situácia, budú potrebné určité rokovania,“ vyhlásil v nedeľu jeden z nezávislých poslancov Tony Windsor. Už v pondelok sa chce stretnúť so svojimi dvoma kolegami a dohodnúť sa s nimi na spoločnom postupe.

Do parlamentu by sa mohol dostať ešte štvrtý nezávislý poslanec, Andrew Wilkie z Tasmánie. Ten je dlhodobo známy ako stúpenec ľavicových názorov, aj on však teraz tvrdí, že o tom, koho by v parlamente podporil, sa ešte nerozhodol. „Vyzvem labouristov, ako aj opozíciu, aby ma presvedčili, že je v ich moci zostaviť stabilnú vládu. Ak ma jedna zo strán o tom presvedčí, podporím ju,“ hovorí Wilkie.

Austrálsky politológ Norman Abjorensen sa domnieva, že nezávislých na svoju stranu presvedčí skôr Abbott a Liberálna strana a vládnuť tak bude stredopravá koalícia.

Podobná situácia, že by vytvorenie vlády záviselo od nezávislých poslancov, nebola v Austrálii už od roku 1942. Pomerne tesné voľby boli aj v roku 1961, po ktorých sa vláda Liberálnej strany mohla opierať len na 76 svojich poslancov.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tony Abbott