Neúspešní žiadatelia o azyl majú v Nemecku smolu. Vláda schválila ich jednoduchšiu deportáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MIGRANTI: Nelegálni migranti v Kútoch
Migranti v stanovom mestečku pre nelegálnych migrantov. Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Nemecká vláda v stredu schválila legislatívu, ktorej cieľom je uľahčiť deportácie neúspešných žiadateľov o azyl. Návrh legislatívy predpokladá zvýšenie maximálnej dĺžky preddeportačnej väzby z 10 dní na 28 dní a uľahčenie deportácie osôb, ktoré sú členmi zločineckej organizácie.

    Tiež povoľuje prehliadky v obytných priestoroch pre dokumentáciu, ktorá úradníkom umožňuje pevne určiť totožnosť osoby, ako aj zrušenie povinnosti úradov vopred informovať o deportáciách v niektorých prípadoch. Návrh musí schváliť parlament.

    Z migrácie politický problém

    Nemecké centrá pre migrantov a utečencov sa v ostatných mesiacoch značne zapĺňajú žiadateľmi o azyl. Za ten čas migrácia prerástla do výrazného politického problému, ktorý sa kancelár Olaf Scholz a jeho vláda usiluje dostať pod kontrolu. Ministerka vnútra Nancy Faeser avizovala novú legislatívu pred dvoma týždňami a Scholz sa minulý týždeň vyjadril, že Nemecko musí začať s deportáciami zamietnutých žiadateľov o azyl vo veľkom rozsahu.

    „Aby sme ochránili základné právo na azyl, musíme výrazne obmedziť nelegálnu migráciu. Tí, ktorí nemajú právo zostať, musia opäť opustiť našu krajinu,“ povedala v stredu Faeser. Nemecko podľa ministerky tento rok deportovalo o zhruba 27 percent viac ľudí ako rok predtým, ale „ale stále je potrebné urobiť viac“.

    Dohody s rôznymi krajinami

    Väčšina zamietnutých žiadateľov o azyl v Nemecku má stále aspoň dočasné povolenie na pobyt z dôvodov, ktoré môžu zahŕňať chorobu, dieťa s trvalým pobytom alebo chýbajúci preukaz totožnosti. Aký rozdiel spraví nová legislatíva, nie je jasné, keďže deportácie môžu zlyhať z rôznych dôvodov vrátane tých, ktoré rieši návrh, ale aj nedostatočnej spolupráce zo strany domovských krajín migrantov. Nemecko sa snaží uzavrieť dohody s rôznymi krajinami s cieľom vyriešiť tento problém a zároveň vytvoriť príležitosti pre legálne prisťahovalectvo.

    Faeser vysvetlila, že chce tiež zvýšiť minimálny a maximálny trest za prevádzanie migrantov a dúfa, že vláda tieto zmeny schváli začiatkom novembra. Tiež avizovala predĺženie kontrol na hraniciach s Poľskom, Českom a Švajčiarskom o najmenej 20 dní.

    Ďalšie k téme

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe Nancy FaeserOlaf Scholz