Štyridsaťjedenročný „Lefty“ patrí medzi najslávnejších golfistov všetkých čias hrajúcich na ľavú stranu. Pri hlasovaní, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok pred turnajom Barclays Singapore Open, získal 72 percent všetkých hlasov. „Vnímam to ako špeciálnu poctu. Je to významné ocenenie. Som vzrušený z toho, že som členom Siene slávy. Je to nezvyčajná spoločnosť hráčov a golfových velikánov, ktorých som považoval za svoje idoly. S viacerými z nich som ešte stihol súperiť na začiatku kariéry, takže je to česť byť v tejto spoločnosti,“ cituje Mickelsona oficiálny portál pgatour.com. „Lefty“ triumfoval v hlasovaní s najväčším percentuálnym ziskom od roku 2001, keď Greg Nor man dostal 80 percent všetkých hlasov. V aktuálnom hlasovaní skončil za Mickelsonom kapitán tímu pre Prezidentský pohár Fred Couples (38 %), o tretiu priečku sa delili Davis Love III a Mark O’Meara (obaja 29 %).
Motivácia stále nechýba
Vrcholom Mickelsonovej doterajšej kariéry je zisk štyroch titulov na major turnajoch – na US Masters (2004, 2006, 2010) a raz na US PGA Championship 2005. Celkovo má v zbierke 47 profesionálnych titulov z toho 39 na okruhu US PGA. Jednou z podmienok na uvedenie do Svetovej golfovej siene slávy je aj minimálne desaťročné členstvo na okruhu, tento bod splnil už v roku 2003. Na prestížnom Ryder Cupe (Európa – USA) štartoval osemkrát a na Prezidentskom pohári (USA – Medzinárodný tím okrem Európy) deväťkrát, pričom je jediným hráčom, ktorý sa zúčastnil na všetkých jeho ročníkoch od roku 1994. „Moja vďaka patrí všetkým, ktorí ma zvolili do Siene slávy. Je to pre mňa skutočne pocta byť na zozname spoločne s legendárnymi golfistami, z ktorých niektorí hrávali už pred sto rokmi. Týždeň, v ktorom sa hráva Players Championship bol pre mňa vždy výnimočný, teraz to vďaka májovému ceremoniálu platí dvojnásobne,“ povedal Mickelson, ktorý sa rozhodne ešte nechystá do golfového dôchodku. Na okruhu US PGA Tour chce dosiahnuť bájnu hranicu 50 profesionálnych titulov.
„Keď vás zvolia do Siene slávy, tak to znie, akoby ste už boli trochu starý. Ale ja sa necítim starý. Cítim, že mám pred sebou ešte veľa súťažného golfu. Ešte by som chcel vyhrať jedenásť turnajov na zámorskej sérii, aby som to mohol ukončiť na čísle päťdesiat. Voľné miesto mám aj medzi majormi, chýba mi ešte US Open a British Open. Bol som blízko triumfu na British Open minulý rok v Royal St. George’s. Päť sekúnd ma delilo od prvenstva. Budem sa snažiť využiť tieto skúsenosti a premeniť nejaké dobré výkony na turnajové úspechy,“ uzavrel aktuálne 12. hráč svetového rebríčka, ktorý bol niekoľkokrát druhým najlepším hráčom planéty.
Netuctový
V podstate je výnimkou. Kvalitných hráčov, ktorí hrajú na ľavú stranu, nenájdeme veľa. Mnohé tradičné a ortodoxné britské firmy vyrábajúce golfové potreby dokonca dlhé roky ignorovali ľavorukých hráčov natoľko, že v predaji pre nich ani nemali palice. Lenže práve Mickelson dokazuje, že sa dá hrať na najvyššej úrovni. Do histórie sa už zapísal svojím ofenzívnym štýlom. V pamäti zostanú jeho odvážne rany, ktorými pokúšal osud. Napríklad minulý rok na ceste za tretím triumfom na US Masters odpálil loptičku medzi borovicové stromy na 13. jamke ihriska Augusta National.
Pred vrcholom
V zámorí však získal aj prezývku „večne druhý“. Túto povesť opäť potvrdil na US Open 2006 vo Winged Foot, kde odmietol titul na 72. jamke. „Bože, ja som taký idiot,“ zneli vtedy jeho slávne slová. Ochota riskovať z neho robí na ihrisku bláznivého hráča. Podobne ako legendárny Seve Ballesteros, aj on hrá s takým kreatívnym myslením. A hoci nikdy nebude najväčším hráčom svojej generácie, rozhodne je zaujímavý. V jeho hre je hmatateľný dotyk s genialitou, niekedy šokuje svojím originálnym prístupom. US Masters napríklad vyhral s dvoma drajvrami vo svojom vaku. Prehral vo finále na US Open, keď nemal v bagu ani jeden drajver. Majster krátkej hry raz odohral ihrisko Colonial s piatimi vedžkami vo vaku. Zatiaľ čo jeho kritici sa čudujú, či sa len neukazuje, a hľadajú, či vo všetkom nie je až príliš kalkulácie, v jeho hre je nepopierateľná brilantnosť.
Odvrátená strana
Mickelson však rozhodne neprežíva ľahkú etapu života. Po minuloročnom triumfe na US Masters sa dozvedel, že jeho manželka Amy má rakovinu prsníka. Manželský pár má tri deti. Navyše v približne rovnakom období diagnostikovali rovnaké ochorenie aj jeho matke Mary. A aby toho nebolo málo, lekári potvrdili, že Mickelson trpí psoriatickou artritídou (pozn. chronické zápalové reumatické ochorenie).
HLASOVANIE US PGA TOUR DO SVETOVEJ GOLFOVEJ SIENE SLÁVY 2012:
1. Phil Mickelson (72 %), 2. Fred Couples (38 %), T3. Davis Love III, Mark O’Meara (obaja 29 %), 5. Macdonald Smith (27 %), 6. Ken Venturi (27 %), 7. Tony Lema (22 %), 8. Fuzzy Zoeller (17 %), 9. Dave Stockton (16 %), 10. Harold (Jug) McSpaden (12 %), 11. Miller Barber (10 %), 12. Don January (9 %), 13. Jim Furyk (4 %), 14. Loren Roberts (1 %)
Profil Phila Mickelsona
Celé meno: Philip Alfred Mickelson
Prezývka: Lefty
Narodený: 16. júna 1970 v San Diegu, Kalifornia (USA)
Výška/hmotnosť: 1,91 m/91 kg Bydlisko: Rancho, Santa Fe, Kalifornia
Rodina: manželka Amy, deti – Amanda, Sophia, Evan Vzdelanie: Arizonská štátna univerzita
Pro: 1992 Profesionálne tituly: 47, 4 x major – US Masters (2004, 2006, 2010) a PGA Championship 2005
Povedali o Philovi Mickelsonovi:
Komisionár US PGA Tour Tim Finchem: „V mene celej PGA Tour gratulujem Philovi Mickelsonovi, že ho poctili jedným z najvyšších ocenení v našom športe – uvedením do Svetovej golfovej siene slávy. Zdá sa, že Phil bol predurčený pre toto ocenenie už nejaký čas. Od čias, keď začal ako amatér, až po premenu na profesionálnu hviezdu podáva vysoko štandardné výkony a takéto uznanie si plne zaslúži. Imidž hráčov a imidž samotnej hry, to sú najväčšie aktíva, aké máme. Phil prispel v tomto smere veľmi pozitívne k renomé golfu.“
Výkonný šéf Siene slávy Jack Peter: „Teší nás, že môžeme privítať Phila Mickelsona v rodine Siene slávy. Je jedným z najoddanejších a úspešných golfistov, sme nadšení, že môžeme prerozprávať jeho príbeh počas uvádzacieho ceremoniálu do Svetovej golfovej siene slávy a múzea.“