Nepodarené fotografie ovládli celý svet

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fotoaparát Fisheye - Rybie oko
Fotografie pripomínajúce pohľad cez priezor dverí. Foto: SITA/Nataša Juráčková

BRATISLAVA 29. decembra 2012 (WEBNOVINY) –

10 zlatých pravidiel lomografie:

1. Ber si fotoaparát všade so sebou

2. Používaj ho vo dne v noci

3. Lomografia nie je zásah do tvojho života, je jeho súčasťou

4. Skús fotiť aj od boku

5. Zachyť svoje objekty zblízka

6. Nemysli!

7. Buď rýchly

8. Nemusíš dopredu vedieť čo fotíš

9. Nemusíš vedieť, čo si odfotil ani potom

10. Netráp sa žiadnymi pravidlami.

Zabudnite na drahé fotoaparáty a následné retušovanie vo photoshope, štýl vo svete už 20 rokov udáva lomografia.

Lomografia je celosvetový kult vášnivých vyznávačov retra vo svete fotografie. Mladí aj starší ľudia na celom svete prepadli plastovým aparátom na film, k vytvoreniu unikátnej fotografie stačí len stlačiť spúšť.

Príbeh lomografie sa začal, keď partia rakúskych kamarátov narazila po páde železnej opony v roku 1989 v českom bazári na starý analógový fotoaparát značky LOMO.

Založili doň film, pofotili 36 záberov, ktoré im ponúkal, a napäto čakali na výsledok. Na ich veľké prekvapenie bolo medzi fotografiami veľa nepodarkov, ale aj kopec výnimočných, nezvyčajne zaostrených či sfarbených unikátov.

Počin mladých Rakúšanov spustil neuveriteľný comeback socialistického fotoaparátu LC-A. Z ich hobby postupne vznikol celomestský, celoštátny, európsky a dnes už celosvetový kult.

Všetci chceli mať retro fotoaparát, aj priemerný fotograf sa tak mohol zmeniť na umelca. Lomografia je vášňou pre každého, kto chce bojovať proti digitalizácii a úpravám fotografií vo photoshope. Ak raz niekto stlačí spúšť správne natiahnutého fotoaparátu, fotografia je na svete a nedá sa zmeniť.

Obrazom: Svet Lomografie

Fotoaparát Sprocket Rocket
Fotografie majú priznanú vignetáciu - dierky filmu sú na vyvolanej fotografii videť. Foto: SITA/Nataša Juráčková

Fotoaparát Fisheye - Rybie oko
Fotografie pripomínajúce pohľad cez priezor dverí. Foto: SITA/Nataša Juráčková
Fotoaparát Actionsampler
Tento fotoaparát je typický štyrmi zábermi na jednom políčku. Foto: SITA/Nataša Juráčková
Fotoaparát Fisheye - Rybie oko
Fotografie pripomínajúce pohľad cez priezor dverí. Foto: SITA/Nataša Juráčková
Fotoaparát Actionsampler
Tento fotoaparát je typický štyrmi zábermi na jednom políčku. Foto: SITA/Nataša Juráčková

V roku 1992 vznikla Lomographic Society International (skrátene Lomography), aparát LC-A sa tešil veľkému úspechu, nanešťastie zdroje na výkup fotoaparátov rýchlo začali vysychať.Repasované fotoaparáty z bazárov a záložní už nestačili pokrývať dopyt, no fabrika nakoniec obnovila výrobu LOMO L-CA, a tak „lomomániu“ už nemohlo nič zastaviť.

Fotoaparát Actionsampler
Foto: SITA/Nataša Juráčková

Lomomaniakom ale nestačil jeden foťák s jeho deformáciami, a preto na zachytenie fádnej reality prináša Lomography stále nové a nové fotoaparáty. Každý z nich má svojský pohľad na svet, svoj efekt.

Medzi najzaujímavejšie patria určite „rybie oko“, ktoré pripomína pohľad cez priezor dverí, fotoaparát, ktorý na jeden záber odfotí štyri alebo viac fotografií, či 360° fotoaparát, ktorý na jedno stlačenie odfotí celé okolie fotografa.

Väčšina aparátov je plno alebo poloautomatická, niektoré dokonca bez hľadáčika. Lomografista zachytáva skutočnosť intuitívne, automaticky, tzv. od boku. Výsledkom tohto štýlu fotografovania sú často nečakané a zvláštne fotky.

Slávne neslávne LOMO LC-A:

Lomo
Foto: SITA/lomography

LOMO je skratkou názvu Leningradskoye Optiko Mechanichesckoye Obyedinenie čiže Leningradská Optická Mechanická Spoločnosť. Tento závod vypustil v roku 1983 do sveta jedinečný fotoaparát LOMO Kompakt Automat, skratkou označený LOMO LC-A.

Mal byť symbolom sovietskej pokrokovosti a úlohou tohto malého „foťáčika“ bolo zachytávať úžasné a krásne momenty života ľudí v Sovietskom zväze a jeho satelitoch.

Preto si od konca osemdesiateho tretieho roku rodinky cestujúce na dovolenku k Čiernemu moru či na Balaton, balili do svojich kufrov aj malú čiernu škatuľku – fotoaparát LOMO LC-A.

Všetko to znie krásne a idylicky, no ruskí súdruhovia bohužiaľ niekde spravili chybu a fotografie z LC-A boli často neostré, zle exponované, so zvláštnou farebnosťou, jednoducho nie veľmi pokrokové. Koncom 80-tych rokov zapadla prachom sláva Sovietskeho zväzu a LOMO spolu s ňou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať