BERLÍN 5. októbra (WebNoviny.sk) – Súd v nemeckom Münsteri v piatok prikázal dočasne zastaviť plánovaný výrub ďalšej časti starobylého Hambachského lesa. Plány nemeckej energetickej spoločnosti RWE, ktorej stojí les v ceste k plánovanému rozšíreniu uhoľných baní, vyvolali veľké protesty zo strany nemeckých ekológov, pričom niektorí z nich les dlhé týždne bránili vlastnými telami pred drevorubačmi.
Súd v Münsteri teraz na podnet ochrancov životného prostredia rozhodol, že kým sa nepreukáže pravdivosť ich tvrdení o škodlivosti výrubu a rozšírenia baní, s ťažbou sa nesmie pokračovať.
Spomalenie globálneho otepľovania
Ekológovia pred súdom argumentovali najmä tým, že plánovaným výrubom polovice súčasnej plochy Hambachského lesa by sa zlikvidovala miestna populácia netopierov, a tiež tým, že rozširovanie uhoľných baní je v protiklade k cieľu obmedziť emisie oxidu uhoľnatého a spomaliť tým globálne otepľovanie, ktorý deklaruje nemecká spolková vláda.
Katarína Cséfalvayová považuje ochranu lesa za prioritu Slovenska, jeho úloha má byť ekologická
Nemecká energetická spoločnosť RWE na rozhodnutie súdu reagovala s hnevom a vyhlásila, že tento verdikt môže odsunúť jej plány o ďalšie dva roky, čo ju bude stáť značné prostriedky.
Poslední demonštranti opustili les
Ekológov okrem toho potešil aj verdikt súdu v Aachene, ktorý anuloval rozhodnutie miestnych úradov obcí v okolí Hambachského lesa nepovoliť demonštráciu za záchranu lesa. Po rozhodnutí aachenského súdu sa teda demonštrácia napriek nevôli miestnych obcí môže konať.
Bezzásahové územia sú kľúčové na zachovanie biodiverzity, reagujú ochranári na tvrdenia lesníkov
Rozhodnutia dvoch súdov tak nemeckým ekológom vliali novú krv do žíl, pričom ešte začiatkom týždňa sa zdalo, že ich boj je stratený. Policajtom sa totiž podarilo po dlhých týždňoch z Hambachského lesa evakuovať aj posledných demonštrantov, ktorí si tu zriadili domčeky v korunách stromov a odmietali ich opustiť. Ťažiari následne oznámili, že nikoho ďalšieho už do lesa nevpustia.
Oplýva veľkou biodiverzitou
Hambachský les, ktorý leží medzi Kolínom nad Rýnom a Aachenom neďaleko od hraníc s Belgickom, je starý 12-tisíc rokov a oplýva nesmiernou biodiverzitou. Úrady napriek tomu v novembri minulého roka povolili pokračovanie v jeho ťažbe za účelom stavby nových uhoľných baní.
Les, ktorý dnes ekológovia bránia, sa pritom rozkladá len na jednej dvadsatine pôvodnej rozlohy Hambachského lesa. Veľkú väčšinu jeho plochy už vyklčovali v súvislosti s rozširovaním baní RWE od roku 1978 doteraz.