Poslanci odhlasovali zmenu ústavy, Mečiarove amnestie bude možné zrušiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar. Foto: archívne, SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) – Poslanci NR SR schválili vládny návrh na zmenu ústavy, ktorý umožní zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara.

Za vládny návrh hlasovalo zo 146 poslancov 124 zákonodarcov. Návrh z prítomných vládnych poslancov nepodporil len podpredseda SNS Anton Hrnko. Za návrh hlasovali všetci poslanci hnutia OĽANO-NOVA, hnutia Sme rodina a tiež väčšina poslancov SaS a nezaradených.

Podľa schváleného návrhu, zrušenie amnestií či milosti udelených prezidentom SR musí do 60 dní posúdiť Ústavný súd SR. Ten rozhodnutie parlamentu môže potvrdiť, alebo ho zruší. Ak však ústavný súd neprijme v stanovenej lehote žiadne stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné.

Zmeny ústavy musí ešte posúdiť a odobriť prezident SR Andrej Kiska. Po tom, ako zmena ústavy bude zverejnená v Zbierke zákonov, musí 30 poslancov predložiť do parlamentu návrh uznesenia na zrušenie Mečiarových amnestií. S návrhom musí súhlasiť najmenej 90 zákonodarcov. Ak bude takéto uznesenie prijaté, bude ho môcť posúdiť ústavný súd.

Opozícii pomohol týžden od koalície

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič v rozprave uviedol, že týždeň, ktorý koalícia dala opozícií na pripravenie pozmeňujúcich návrhov, opozícií pomohol.

Dodal, že miera podpory zo strany opozície k tomuto návrhu bude priamoúmerná ochote koalície zobrať do úvahy pripomienky opozície. „Amnestie prejdú preto, že sa dohodneme. To bude historický míľnik,“ povedal s tým, že ho mrzí, že koaličné strany nechcú, aby sa zrušenie milosti týkalo všetkých milostí udelených prezidentom Michalom Kováčom.

Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) nerozumie, prečo hovoria o koaličnom návrhu ako o kompromisnom. „Ústretovým krokom by bolo, keby sme prijali opozičný návrh a prípadne by ho koalícia v druhom čítaní pripomienkovala,“ uviedla v pléne.

Poslanec za Smer-SD Erik Tomáš zdôraznil, že politické strany sa dohodli na spoločnom kompromise, pod ktorý sa podpísali zástupcovia všetkých strán okrem Ľudovej strany Naše Slovensko, a tak nevidí dôvod na Matovičove vystúpenie.

Vládny návrh podporili aj nezaradení

V pléne spoločný opozično-koaličný pozmeňujúci návrh predložil poslanec Ján Budaj (OĽaNO-NOVA). Už pred hlasovaním bolo zrejmé, kto vládny návrh podporí.

Podľa jedného zo siedmich nezaradaných poslancov Miroslava Beblavého, ktorí tiež hlasovali za, zrušenie amnestií je jedno z kľúčových rozhodnutí v tomto volebnom období, ktoré znamená koniec hrubých čiar. „Je to pomenovanie vlády Vladimíra Mečiara ako zločineckého režimu a je to obnova právneho štátu,“ vyhlásil Beblavý.

Vládny návrh skupina považuje za veľmi nedokonalý, ale aj tak mu vyjadrila podporu. Ak by napokon amnestie zrušené neboli, bude to podľa Beblavého zodpovednosť Roberta Fica, Bélu Bugára a Andreja Danka. „Zrušenie amnestií nezaradení poslanci podporia, lebo je to jediná reálna šanca dať ľuďom nádej, že právny štát na Slovensku môže existovať,“ povedal Beblavý.

Skupina poslancov však očakáva urýchlené predloženie uznesenia NR SR o zrušení amnestií po zverejnení zákona v Zbierke zákonov. „Ak nebude okamžite predložené, bude to dôkaz, že nemali snahu zrušiť amnestie,“ dodal.

Naivný Bugár

Podpredseda parlamentu a šéfa Mosta-Híd Béla Bugár hneď po začiatku štvrtkovej rozpravy uviedol, že návrh Budajov návrh na zrušenie amnestií nezíska potrebných 90 poslaneckých hlasov. Ako povedal, koalícia vyjadrila svojím návrhom zákona úprimnú snahu zrušiť amnestie. „Tento návrh je komplexnejší ako ten, o ktorom sme už sedemkrát hlasovali,“ uviedol.

Bugár priznal, že bol naivný, keď očakával o zrušení amnestií vecnú diskusiu. „Desať hodín sme tu v utorok počúvali, že koalícia bude hrobárom snáh na zrušenie amnestií. My sa netvárime, že ich chceme zrušiť, my ich chceme zrušiť, preto sme prišli s návrhom,“ vyhlásil s tým, že koaličný návrh je jediný, ktorý má šancu na úspech. „Ale aby sme uspeli, nesmieme politikárčiť. V utorok opozícia len politikárčila,“ konštatoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaAnton HrnkoBéla BugárErik TomášJán BudajVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky