BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Za prejav absolútneho farizejstva označil poslanec Richard Raši (Smer-SD) postoj poslancov vládnej koalície, ktorí nehlasovali za návrh na zvýšenie platieb za poistencov štátu na rok 2012 zo 4 % na 4,37 % z priemernej mzdy.
„Vláda a minister Uhliarik pritom deklarovali, že dôjde k navýšeniu zdrojov, ktoré budú pokrývať zvýšené požiadavky pri úprave platov sestier, pri sľube lekárom a zvýšené požiadavky pre ambulantnú sféru aj pre nemocnice, aby mohli platy z týchto zdrojov dofinancovať,“ upozornil exminister zdravotníctva.
Tento krok bude podľa neho znamenať výpadok v systéme zdravotnej starostlivosti v sume približne 100 mil. eur. Zdravotnícke zariadenia, ani ambulantní lekári tak podľa Rašiho nebudú môcť financovať svoje prevádzky.
„Toto rozhodnutie prišlo v čase, keď je na zajtra ohlásený štrajk ambulantných lekárov, ktorých jedinou požiadavkou je dofinancovanie zdravotníctva,“ upozornil Raši. Ako ďalej uviedol, vláda vie pritom garantovať viac finančných prostriedkov pre zdravotníctvo len prostredníctvom Všeobecnej zdravotnej poisťovne, keďže na súkromné zdravotné poisťovne nemá dosah.
Pripomenul tiež utorkové rozhodnutie parlamentu, ktorý nepodporil jeho návrh zaviazať vládu k predloženiu návrhu na skrátené legislatívne konanie na zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Koalícia tak v utorok podľa Rašiho znemožnila zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti.
KDH nehlasovalo
Pozmeňujúci návrh na zvýšenie platieb za poistencov štátu do zdravotníctva napokon neprešiel. Nakoniec, za tento návrh, ktorý sa na rokovanie pléna dostal vo forme nepriamej novely cez novelu zákona o premávke na pozemných komunikáciách, nezahlasoval ani jeden z poslancov za KDH, ktorí návrh na zvýšenie platieb za poistencov štátu iniciovali. Podľa návrhu sa platby za poistencov štátu mali zvýšiť z pôvodne navrhovaných 4 % vymeriavacieho základu na 4,37 %.Minister financií Ivan Mikloš však ešte v utorok pohrozil, že ak by takýto pozmeňujúci návrh, zvyšujúci deficit verejných financií nad dohodnutých 4,6 % hrubého domáceho produktu, prešiel, stiahol by z parlamentu návrh rozpočtu na budúci rok.
Slovensko by tak fungovalo podľa rozpočtového provizória, ktoré by pri celoročnom aplikovaní znamenalo deficit 4,4 % výkonu ekonomiky.
„Nedopustím, aby sme rozbíjali verejné financie v týchto ťažkých časoch a aby sme ohrozili dôveryhodnosť Slovenska,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii Mikloš. Rozpočet zdravotníctva bol kameňom úrazu aj pri minulotýždňovom rokovaní o rozpočte na budúci rok v gestorskom finančnom výbore.
Poslanec za KDH Anton Marcinčin vtedy kritizoval, že zdravotníctvo je podfinancované a návrh rozpočtu plénu schváliť neodporučil. Za pozmeňujúci návrh navyšujúci platby za poistencov štátu však nakoniec v stredu nezahlasoval ani Marcinčin, ani jeho stranícky kolega Alojz Přidal, ktorý mal pozmeňovák do návrhu novely o premávke na pozemných komunikáciách predložiť počas jeho prerokúvania vo výboroch.