BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Dvojica koaličných poslancov za SDKÚ-DS stiahla z rokovania parlamentu novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Tá mala od 1. júla tohto roku zrušiť povinnosť zdravotných povinností uzatvárať zmluvy so zdravotníckymi zariadeniami na základe definovania koncovej a pevnej siete. Ako pre agentúru SITA uviedol jeden z predkladateľov návrhu Viliam Novotný, dôvodom bol fakt, že celý klub KDH sa rozhodol novelu v prvom čítaní nepodporiť. „Bolo by teda úplne zbytočné návrh predkladať,“ skonštatoval Novotný.
Ako zároveň dodal, podľa jeho informácií sa na úpravu koncovej a pevnej siete chystá Ministerstvo zdravotníctva SR, chce však zrušiť iba koncovú sieť. To pre agentúru SITA potvrdila aj hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. „Áno, ministerstvo zdravotníctva sa zaoberá otázkou zrušenia koncovej (nie však pevnej siete) nemocníc. Je to v súlade s programovým vyhlásením vlády,“ uviedla.
Koncovú sieť tvoria aktuálne všetky štátne zariadenia plus Onkologický ústav sv. Alžbety. S nimi zdravotné poisťovne musia uzatvoriť zmluvy. Pevná sieť nie je stanovená ako menný zoznam. Určuje iba 37 regiónov, v rámci ktorých musí poisťovňa uzavrieť zmluvu s aspoň jednou nemocnicou, zároveň však stanovuje niekoľko požiadaviek, ktoré takéto zariadenie musí spĺňať.
Koaliční poslanci vo svojom už stiahnutom návrhu tvrdia, že koncept koncovej a pevnej siete výrazne obmedzuje zmluvnú slobodu zdravotných poisťovní a oslabuje tak potenciálne prínosy selektívneho kontraktingu. Zároveň podľa nich ich existencia zvýhodňuje časť poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti na úkor ostatných a nemotivuje zvýhodnených poskytovateľov k zvyšovaniu kvality a efektivity. „Zdravotné poisťovne majú povinnosť uzatvoriť s určenými nemocnicami zmluvy bez ohľadu na dosiahnuté indikátory kvality a efektivity, hoci tieto sú pri zazmluvňovaní iných poskytovateľov rozhodujúce,“ dodávajú.
Konceptom koncovej siete podľa poslancov štát diskriminuje neštátnych poskytovateľov. Koncept pevnej siete zase podľa nich vychádza z umelého administratívno-správneho členenia, ktoré nezodpovedá reálnym spádovým oblastiam pacientov. „Zrušenie konceptu koncovej a pevnej siete v nijakom smere neznamená ohrozenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti, pretože minimálna sieť zostáva naďalej v platnosti. Pre poskytovateľov ústavnej starostlivosti sa prostredie stane rovnoprávnejšie a spravodlivejšie,“ konštatujú poslanci.