BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) – Slovensko má problémy splniť záväzky voči NATO a naše ozbrojené sily zaostávajú s modernizáciou pre podvyživené rozpočty od roku 2007, konštatoval vysoký predstaviteľ NATO Frank Boland. Ten je tretím mužom v hierarchii Severoatlantickej aliancie a tento týždeň bol na návšteve Slovenska. Ako agentúru SITA informoval hovorca ministerstva obrany Ivan Rudolf, Boland zároveň vyzval nielen vojenských ale najmä politických predstaviteľov krajiny, aby konali. „Potrebujete viac peňazí. Keď vás Aliancia prijala v roku 2004, tak ste súhlasili, s vyčlenením 2 percent HDP na obranu. To sa potom zmenilo na 1,6 percenta. Tento záväzok takisto nebol naplnený a klesol na 1,5 percenta. A teraz visia výdavky na obranu niekde na jednom percente, čo je veľmi málo,“ konštatoval riaditeľ obranného plánovania NATO Frank Boland s tým, že v problémoch sa rezort ocitol najmä po škrtoch od roku 2007.
Tretí muž v hierarchii NATO podľa Rudolfa zároveň ocenil, že sa súčasné vedenie ministerstva pustilo do Strategického hodnotenia obrany, ktoré by malo ukázať, na akú armádu Slovensko má a akú potrebuje. „Situácia je kritická, ale sme ochotní vám pomôcť,“ uviedol ďalej Boland s tým, že po návšteve Slovenska spíše hodnotiacu správu o plnení záväzkov Slovenska. Správu nakoniec na jesennom summite NATO musia schváliť všetky členské krajiny Aliancie. Podľa vyjadrení Bolanda, správa o Slovensku nebude lichotivá. „Súčasný stav sme zdedili a snažíme sa zachrániť, čo sa dá. Preto sme sa pustili do komplexnej analýzy rezortu. Už si nebudeme zatvárať oči a tváriť sa, že je všetko v poriadku, ako to robili doteraz nielen politici ale aj niektorí generáli,“ reagoval na Bolandovu návštevu minister obrany SR Ľubomír Galko.
Ako ďalej dodal aj keď zastaví všetky nevýhodné obchody, ktoré zostali po bývalých vedeniach rezortu, aj tak to nebude stačiť. „Už pri schvaľovaní rozpočtu na tento rok som dal jasne najavo, že na obranu je vyčlenených žalostne málo peňazí vzhľadom na všetky úlohy, ktoré má zo zákona plniť,“ dodal Galko.
Komisia NATO vedené Bolandom ocenila snahu ozbrojených síl aj ministerstva riešiť kritickú situáciu. „Opakujem však, že potrebujete na obranu vyčleniť viac peňazí. Jedno percento HDP je veľmi málo,“uzavrel Boland.