Aké najzaujímavejšie témy budú dominovať podujatiu GLOBSEC, ktoré sa bude konať v Bratislave na budúci týždeň?
Témou tém je dnes medzinárodná bezpečnosť a to aj vzhľadom na vývoj na Ukrajine. Bude aj hlavnou témou, okolo ktorej sa budú točiť aj ďalšie témy, ktoré s ňou súvisia priamo, alebo nepriamo. Priamo s ňou súvisí téma Európy. Blížia sa voľby do Európskeho parlamentu. To vyvoláva širšiu diskusiu o budúcnosti, čo je potrebné v Európe urobiť, akým smerom by sa mala uberať. Ukrajina vnáša problém bezpečnosti, spoločnej zahraničnej politiky. S tým súvisia témy energetickej bezpečnosti.
Na GLOBSEC dôjde aj k stretnutiam predstaviteľov krajín V4.
Silným prvkom GLOBSEC je zvýraznenie spolupráce na každej úrovni, hľadanie spoločného postupu a riešení, aby sme obohatili nielen región a Európu, ale aj transatlantické vzťahy.
Do Bratislavy príde aj generálny tajomník NATO.
Jeho prítomnosť je kľúčová. Bude mať zásadné vystúpenie. Stretne sa s premiérmi. Je to potvrdenie dôležitosti existencie NATO, ktorá je v tomto období kľúčová.
GLOBSEC však nie je len konferencia.
Je to priestor na verejnú diplomaciu. Všetky vystúpenia vládnych predstaviteľov sú súčasťou verejnej diplomacie a komunikovanie odkazov. Popri tom však bude prebiehať paralelná diplomacia. Popri oficiálnom programe sa udeje množstvo stretnutí. Stretnú sa tu premiéri s generálnym tajomníkom NATO, stretnutia ministrov. Okrem toho príde celá spleť ľudí, ktorí sú bývalými ministrami a ďalší stále vplyvní hráči. Takže v neformálnej polohe diplomacie sa tu udeje množstvo takých stretnutí.
Čo očakávate, že na konferencii odznie v súvislosti s Ukrajinou?
Bude jasne pomenované riziko, aké by priniesla vojna na Ukrajine a postoj Ruska v tejto oblasti. Zaznie jasné stanovisko premiérov V4. Uvidíme, či sa sankcie, o ktorých sa dnes diskutuje, posunú ďalej. Určite by malo zaznieť zvýraznenie našich tradičných obranných štruktúr, ktoré sa vytvorili pred viac ako šesťdesiatimi rokmi. Boli dáždnikom a oporným múrom, o ktorý opierame svoju bezpečnosť. Malo by zaznieť, že NATO zostáva organizáciou článku 5 a pri akomkoľvek ohrození členského štátu, aliancia nebude váhať tento článok použiť.
NATO sa zameriavalo poslednú dobu na operácie v zahraničí. Myslíte si, že tento článok dnes nadobúda novú aktuálnosť?
Článok 5 bol vždy aktuálny a nezapadol prachom. Je silou organizácie, že nebol použitý na teritoriálnu obranu. Súčasť stratégie a taktiky je aj to, že organizácia má mať dostatočnú odstrašovaciu schopnosť. V tomto si NATO plnilo úlohu efektívne.
Je tento článok dôležitý aj pre našu obranu v prípade eskalácie napätia na Ukrajine?
Keď sa pozrieme na techniku vyvolávania destabilizácie, nie je to o type starodávnej teritoriálnej obrany z roku 1938, alebo 1968. Dnešný svet poskytuje omnoho kreatívnejšie spôsoby, ktorými viete vyvolať problémy. NATO dalo viackrát najavo, že nebude váhať uplatniť článok 5.
Stredoeurópska strategická rada, ktorá je organizátorom konferencie GLOBSEC, je nezávislá mimovládna organizácia založená na základoch 20-ročnej histórie Slovenskej atlantickej komisie. Jej misiou je posilňovať hlas Slovenska a strednej Európy v európskych a svetových záležitostiach. Vass očakáva, že dominantnou témou konferencie bude ukrajinská kríza, ktorá je jedným z najväčších konfliktom v Európe od konca studenej vojny. „Kríza bude mať dopad pre celú Európu a transatlantické vzťahy,“ zdôraznil.