Slovenskí podnikatelia v otvorenom liste vyzvali ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa na diskusiu o smerovaní odpadového hospodárstva s cieľom nájsť najlepšie riešenie, ako zvýšiť recykláciu a dosiahnuť ciele, ku ktorým sa Slovensko zaviazalo.
Ako uviedol vo vyhlásení riaditeľ Slovenského priemyselného združenia pre obaly a životné prostredie (SLICPEN) Miroslav Jurkovič, problémom v nakladaní s odpadom na Slovensku nie sú len PET fľaše a plechovky, ale i recyklácia všetkých materiálov a vysoká miera skládkovania. Okrem toho Európska únia predpísala Slovensku prísne recyklačné ciele, ktoré je nutné splniť. „Zámer podnikateľov je koncepčný prístup, aby riešenie bolo dlhodobo perspektívne a udržateľné,“ zdôraznil Jurkovič.
Zlý dopad na triedený zber
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) navrhuje riešenie v podobe zálohovania PET fliaš a plechoviek, ktorým chce splniť predovšetkým cieľ stanovený v pripravovanej smernici EÚ o plastových výrobkoch. Podnikatelia navrhujú vypracovanie analýzy, ktorá posúdi dopad zavedenia záloh na PET fľaše a plechovky na celé odpadové hospodárstvo, triedený zber i rozšírenú zodpovednosť výrobcov.
Vzhľadom na finančnú náročnosť navrhujú posúdenie technologických i legislatívnych alternatív, ktoré nebudú riešiť len PET fľaše. Výrobcovia vyjadrili v liste ministrovi presvedčenie, že zavedenie záloh na PET fľaše a plechovky bude mať negatívny dopad na celý triedený zber a odpadové hospodárstvo. V Nemecku napríklad znamenalo zavedenie zálohovania pokles recyklácie o 20 percent.
Najväčší problém: Skládky
Problémom na Slovensku je aj veľké množstvo skládkovaného odpadu a veľký počet skládok. „Zálohovanie nerieši ani jeden z týchto problémov,“ konštatoval Jurkovič. Zavedenie zálohovania bude stáť asi 80 miliónov eur a povedie k zníženiu skládkovania o 0,5 percenta. „Ak však investujeme 100 miliónov eur do technológie dotrieďovania zmesového komunálneho odpadu, tak v každom samosprávnom kraji môžeme mať zariadenie, ktoré takto upraví 100-tisíc ton zmesového odpadu za rok. Úpravou tak prejde všetok vyprodukovaný zmesový komunálny odpad, čím splníme celkové ciele recyklácie komunálneho odpadu, ku ktorým sme sa zaviazali. Vrátane cieľa na PET fľaše,“ uzavrel Jurkovič.
Otvorený list ministrovi podpísali podnikateľské organizácie a združenia ako SLICPEN , Potravinárska komora Slovenska, Zväz obchodu Slovenskej republiky, Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve či Slovenská obchodná a priemyselná komora.
MŽP sa rozhodlo zaviesť systém zálohovania PET fliaš a plechoviek, ktoré by sa malo stať realitou po roku 2020. Na nastavení systému zálohovania pracuje interná pracovná skupina, pričom MŽP už absolvovalo prvé rokovania so zástupcami výrobcov a obchodníkov. Na slovenský trh sa dostane ročne 1,1 miliardy plastových fliaš, recykláciou sa ich vyzbiera približne 60 percent. Po zavedení zálohovania by sa malo vyzbierať viac ako 90 percent PET fliaš.