Nekompromisný postup pri rozhodnutiach o obmedzení a zákaze spracovania kalamity prináša po troch rokoch negatívne následky na zdravotný stav lesných porastov na Slovensku, dramaticky sa zhoršuje situácia s podkôrnym hmyzom a v mnohých oblastiach už prerastá do nezvládnuteľných kalamít.
Pre druhovú ochranu sa spracovanie kalamity presúva do zimného obdobia, keď je veľmi problematické až nemožné kalamitu spracovávať. Kedysi pre spracovanie kalamity obmedzenia neexistovali, vzťahovali sa iba na vykonávanie úmyselných ťažieb. Informovala o tom zo Slovenská lesnícka komora (SLK) a jej predseda Igor Viszlai.
Otvorený list Budajovi
SLK vyzýva v otvorenom liste ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) na okamžité prehodnotenie Usmernenia generálnej riaditeľky Sekcie ochrany prírody, biodiverzity a krajiny Ministerstva životného prostredia SR Kataríny Butkovskej z 20. mája 2020 k postupu v konaniach podľa zákona o ochrane prírody a krajiny pri obmedzení, zákaze alebo určení podmienok vykonávania lesohospodárskych činností.
Vysoké Tatry zasiahla pred 17 rokmi ničivá kalamita, lesníci stihli vysadiť viac ako 10 miliónov sadeníc
SLK upozorňuje v liste, že slovenská cesta ochrany prírody je v rozpore s európskymi smernicami o vtákoch a o biotopoch, pretože ich cieľom je zabezpečiť, aby druhy a typy biotopov, ktoré chránia, boli zachované alebo obnovené a opatrenia by mali prihliadať na hospodárske, sociálne a kultúrne požiadavky, na regionálne a miestne vlastnosti dotknutých území.
Premnoženie podkôrneho hmyzu
Týmto prístupom sa podľa SLK lykožrútovi vytvárajú ideálne podmienky na likvidáciu zeleného bohatstva. Len včasným a rýchlym odstraňovaním napadnutých stromov je možné zabrániť šíreniu kalamity, nie odkladaním jej spracovania alebo dokonca zákazmi spracovania kalamity.
„V súčasnosti vzniká ďalšie kalamitné šírenie a premnoženie podkôrneho hmyzu, čo dopomáha k likvidácii Slovenských lesov. Prieči sa to všetkým odborným postupom a zásadám starostlivosti o lesy,“ uviedol predseda SLK Igor Viszlai.