Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko) v roku 2023 vybrala za vtáka roka murárika červenokrídleho.
Murárik patrí medzi najvzácnejšie spevavce a na Slovensku patrí medzi najohrozenejšie druhy. Zuzana Lackovičová z SOS/BirdLife v tlačovej správe uviedla, že sa u nás nachádzajú posledné desiatky párov. Murárik symbolizuje zraniteľnosť vysokohorského prostredia a potrebu jeho ochrany.
„Teším sa, že vtákom roka je murárik červenokrídly. Je viacero zvláštností, ktoré robia tohto vtáka skalných tiesňav pozoruhodným objektom záujmu milovníkov prírody aj vedeckého výskumu. Je to najmä dôsledok toho, že murárik sa počas dlhodobého vývoja druhu svojím telom aj správaním dokonale adaptoval na celoročný život v nehostinnom skalnom prostredí,“ povedal vedecký pracovník SAV a dlhoročný milovník a propagátor murárika Miroslav Saniga.
Sivé brucho, hlava aj chrbát
Lackovičová upresnila, že murárik sa stal vtákom roka pre jeho vzácnosť. Vymizol už z viacerých pohorí a jeho prežitie na Slovensku je otázne. Ubúda v celej Európe a dôvodom sú príliš suché obdobia, v ktorých klesá jeho hniezdna úspešnosť.
Murárik je drobný vták veľkosti približne brhlíka obyčajného. Jeho hlava, chrbát a brucho sú sivé, chvost čierny a krídla veľké, široké, okrúhlo zakončené s nápadným vzorom čiernej, červenej a bielej farby.
„Karmínovo-červená farba krídla je vidieť iba pri lete a typických pohyboch murárika, inak je v pokoji prevažne sivočierny zospodu i zvrchu, teda dokonale splýva so sivastým vápencovo-dolomitovým skalným podkladom, na ktorom trávi väčšinu svojho života. Murárik má pomerne dlhý, tenký, nenápadne nadol zahnutý zobák, ktorý mu umožňuje dostať sa ku koristi aj do tých najužších škár,“ upresnila Lackovičová.
Má silné nohy a dlhé ostré pazúry
Podľa Sanigu zaujímavosťou murárika je jeho dokonalá adaptácia tela na pohyb v prostredí skál. Je prispôsobený na šplhanie po kolmých skalných stenách aj na lietanie v úzkych priestoroch.
Má silné nohy a dlhé ostré pazúry. Široké elipsovité krídla a široký chvost robia z murárika jedného z najšikovnejších akrobatov v celej vtáčej ríši.
„Relatívny pomer medzi plochou krídel a hmotnosťou tela má tento vták spomedzi všetkých európskych vtákov najväčší, čo mu umožňuje ladne poletovať okolo skalných stien a veží. Tu využíva murárik vzostupné vzdušné prúdy a veľké výškové prevýšenie skalných stupňov prekonáva bez vynaloženia väčšej námahy, keď sa nechá vynášať teplým vzduchom do vyšších partií skalných galérií,” opisuje Saniga.
Chudobný hlasový repertoár
Dodáva, že jeho manévre predvádza nie len pri zásnubnom lete pri dvorení sa samičke ale aj pri prenasledovaní predátorom.
„Murárik je zvláštny aj svojím veľmi chudobným hlasovým repertoárom, v ktorom prekvapujúco chýbajú napríklad v živote vtákov neobyčajne dôležité varovné signály. Tieto nahrádzajú vizuálne prejavy varovania. Vzájomné vábenie partnerov sa deje tiež len prednesom určitej časti spevu. Tento fakt možno vysvetliť podradnou úlohou akustických prejavov murárika pri sociálnej komunikácii v hlučnom prostredí skál, kde aj oveľa hlasnejší spev zaniká v svišťaní vetra, či hučaní bystriny. Hlavným komunikačným prostriedkom sa tak u murárika stávajú nápadné vizuálne prejavy s využitím jeho kontrastného sfarbenia,“ informuje Lackovičova.
Ďalej informuje, že SOS/BirdLife Slovensko plánuje informačné aktivity. ktoré ho priblížia verejnosti. Murárika je možné pozorovať aj v blízkosti ľudských sídiel na skalných bralách v mestách, na hradných skalách, či na budovách v mestách. Známou lokalitou zimovania tohto vtáka je aj Devínska hradná skala, kde je ho možné pozorovať pravidelne.