BRATISLAVA 11. júna (WebNoviny.sk) – Zaistiť ochranu našich lesov pri výrobe elektriny z drevnej biomasy je cieľom hromadnej pripomienky k návrhu vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorú spúšťa Lesoochranárske zoskupenie VLK.
Reálna kontrola pôvodu dreva
Vyhláškou sa určuje, akým spôsobom výrobca elektriny preukazuje, že drevná biomasa na výrobu elektriny pochádza z energetických porastov alebo je odpadom z drevospracujúceho priemyslu.
Ako informoval agentúru SITA Juraj Lukáč zo zoskupenia VLK, koncom minulého roka sa podarilo zastaviť „biomasaker“, veľkí spotrebitelia štiepky sa však podľa VLKa snažia tento zákon obísť.
Lesníci nerúbu len drevo, reaguje ministerstvo na kritiku Remišovej o dotáciách na lesnú techniku
„Chýba akákoľvek reálna kontrola pôvodu dreva určeného na energetickú štiepku, preto je mimoriadne potrebné zaviesť kontrolovateľné pravidlá, ktoré umožnia zistiť, či drevo deklarované ako drevo pochádzajúce z energetických porastov pochádza naozaj z nich a nie z bežných lesov,“ píše VLK. Hromadnú pripomienku možno podpísať do tohto štvrtka.
Od výrobcov chcú len čestné prehlásenie
Hromadnou pripomienkou chcú zabezpečiť, aby ustanovenia navrhovanej vyhlášky boli v praxi kontrolovateľné. „Znenie navrhované Úradom pre reguláciu sieťových odvetví je všeobecné a neumožňuje externú kontrolu pôvodu dreva, pričom od výrobcov elektriny požaduje len čestné vyhlásenie o pôvode dreva. Je to v rozpore s doterajšími skúsenosťami pri kontrolách kvality spaľovaného dreva, kde sa preukázalo, že len 16 percent spĺňa zákonné normy,“ píše sa na stránke webovej stránke ekoforum.sk.
Čaputová dostala ocenenie od ochranárov, udelili jej titul ambasádorky životného prostredia
Na tejto stránke je možné podpísať petíciu, zber podpisov uzatvárajú vo štvrtok 13. júna. VLK navrhuje doplniť text tak, aby subjekt s právom kontrolovať dodržiavanie tejto vyhlášky mohol reálne skontrolovať, či drevná biomasa deklarovaná ako pochádzajúca z energetických porastov naozaj pochádza z energetických porastov, a konkrétne z ktorých.
Pri odpade z drevospracujúceho priemyslu, aby bolo reálne možné skontrolovať, z ktorej je prevádzky a z akého technologického procesu.