V roku 2020 vo svete zabili rekordný počet aktivistov chrániacich životné prostredie a práva na pôdu. Podľa mimovládnej organizácie Global Witness vlani usmrtili 227 ľudí, čo je najvyšší zaznamenaný počet už druhý rok v rade.
Takmer tretina vrážd údajne súvisí s využívaním zdrojov, ako sú ťažba dreva, ťažba nerastných surovín, rozsiahle agropodnikanie či vodné elektrárne. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Číslo je zrejme podhodnotené
Od podpísania parížskej klimatickej dohody v roku 2015 zomierajú podľa organizácie v priemere štyria aktivisti týždenne. Toto „šokujúce číslo“ je však pravdepodobne podhodnotené pre čoraz väčšie obmedzenia novinárov a ďalších občianskych slobôd.
Klimatická zmena znížila poľnohospodársku produktivitu na celom svete. Pokles je dvojciferný
Najviac vrážd na priemyselné odvetvie pripadlo na ťažbu dreva, s ktorou sa spája 23 prípadov z Brazílie, Nikaraguy, Peru a Filipín. Najviac zaznamenaných útokov – 65 – zaznamenali v Kolumbii. Tretina mŕtvych aktivistov boli pôvodní obyvatelia.
Chris Madden z Global Witness vyzval vlády, aby sa s vážnosťou postavili k ochrane „environmentálnych obrancov“. Spoločnosti musia podľa neho „stavať ľudí a planétu pred zisky“. Zároveň varoval, že klimatická zmena a zabíjanie budú pokračovať.
Vládam adresovali výzvu
„Tento súbor údajov je ďalšou jasnou pripomienkou toho, že boj s klimatickou krízou prináša neznesiteľne veľkú záťaž pre niektorých, čo riskujú svoje životy, aby zachránili lesy, rieky a biosféry, ktoré sú nevyhnutné v boji proti neudržateľnému globálnemu otepľovaniu. To musí prestať,“ vyhlásil Madden.
Global Witness vyzvala vlády, aby formálne uznali právo ľudí na bezpečné, zdravé a udržateľné životné prostredie a postarali sa o to, aby záväzky z klimatickej konferencie COP26, ktorá sa uskutoční v novembri, zahŕňali aj ochranu ľudských práv.
Predseda COP26 v reakcii pre BBC uviedol, že „uprednostnil stretnutie s ľuďmi v prvej línii voči zmene klímy“, aby sa zaistilo, že budú vypočuté hlasy všetkých.