- aktualizované 17. októbra 15:00
Od novembra bude na Slovensku platiť zákaz cvičiť divožijúce zvieratá a využívať ich na verejné vystúpenia napríklad v cirkusoch. Ministerstvo pôdohospodárstva zverejnilo vyhlášku, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o použití zvieraťa na účely verejného vystúpenia alebo výcviku.
Konanie na úrovni Bruselu
Vyhláška, ktorá už prešla niekoľkomesačným pripomienkovým konaním na úrovni Európskej komisie, obsahuje aj zoznam zvierat, ktorých použitie na verejné vystúpenie sa zakazuje.
Africký mor ošípaných je problémom všetkých krajín EÚ, Matečná zdôraznila nevyhnutnosť spolupráce
„Od nástupu do funkcie si želám, aby podmienky, v ktorých sa na Slovensku držia zvieratá boli dôstojné a aby sme boli príkladom pre ostatné krajiny. To sa práve stáva realitou. V legislatívnej oblasti pre ochranu zvierat sa vďaka snahe SNS Slovensko zaraďuje medzi najpokrokovejšie krajiny sveta,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.
Od 1. novembra v cirkusoch na Slovensku neuvidíme šelmy, primáty, slony, hrochy, nosorožce, delfíny ani žirafy. Zákaz sa netýka psa domáceho, mačky domácej a fretky domácej, podmienky ich výcviku však vyhláška upravuje.
Výcvik nesmie zviera stresovať
Pri drezúre sa nebude môcť používať napríklad oheň či omamné látky, výcvik nesmie zviera stresovať. Za verejné vystúpenie sa nepovažuje verejné kŕmenie či náučné prednášky v zoologickej záhrade ani sokoliarske vystúpenia.
Africký mor ošípaných je problémom všetkých krajín EÚ, Matečná zdôraznila nevyhnutnosť spolupráce
Kontrolu nad dodržiavaním týchto ustanovení, ako aj kontrolu ochrany zvierat a dobrých životných podmienok zvierat, vykonáva Štátna veterinárna a potravinová správa SR prostredníctvom veterinárnych inšpektorov. V prípade porušenia zákazu hrozí pokuta až do výšky 20 000 eur.
Prijatie vyhlášky stanovuje novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá definuje zviera ako cítiacu bytosť, a nie ako vec. Novela vstúpila do platnosti v septembri minulého roku.
Zohľadňuje len niektoré druhy
Zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová si myslí, že vyhláškou o zákaze vystupovania divých zvierat v cirkusoch sa Slovensko opäť o niečo viac priblíž k zmene spoločenského vnímania ochrany práv zvierat.
„Dlhodobo a systémovo bojujeme proti týraniu zvierat a aj preto cítime, že prišiel najvyšší čas obmedziť ich väznenie za účelom drezúry, verejného vystupovania a zábavy,“ uviedla pre agentúru SITA.
Legislatíva podľa nej zatiaľ zohľadňuje len niektoré druhy zvierat, najmä tie ohrozené, ktoré je nutné dôsledne chrániť. „Veríme však, že ide o prvý krok celkového zákazu väznenia zvierat za účelom cirkusových vystúpení,“ uzavrela Stanová.