Extrémne zvyšovanie tepla, ktoré sa bude každým rokov zhoršovať, môže podľa klimatológa zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Jozefa Pecha znamenať stopku pre komplexný život na Zemi.
Sucho, ktoré sme zaznamenali tento rok, bolo najhoršie v histórii Slovenska. Výfukové plyny, emisie oxidu uhličitého a správanie sa ľudí voči prírode veľmi výrazne ovplyvňujú globálne zmeny na zemi.
Suchá sužujú najmä juh krajiny
Suchom bola najviac postihnutá južná oblasť Slovenska – Nové Zámky, Komárno, Bratislava. Taktiež mnohé mesta oblastí Gemer, Spiš, Šariš, Zemplín, ale aj pri Rožňave. Na viacerých miestach Slovenska dochádzajú vodné zdroje, čo má veľký dopad na stav vegetácie, ktorý počas leta spôsoboval, že začali stromy zhadzovať lístie ako na jeseň.
Podzemné vody sa nedokážu dopĺňať, vzniká tzv. hydrologické sucho, čo znamená pokles prietokov a podzemnej vody. Je to spôsobené aj nedostatkom prírodného snehu na území Slovenska.
Častejší výskyt tornád
Dokonca turistická zimná sezóna sa každým rokom skracuje pre nedostatok snehu, čo má aj negatívny ekonomický dopad. Juh stredného Slovenska je najčastejšie miesto silných búrok a vetrov, čo by mohlo aj do budúcnosti spôsobovať častejší výskyt tornád.
Silné búrky síce prinášajú intenzívne návaly vody, tento stav však nezlepšuje situáciu pri veľkom suchu, práve naopak, silné prívalové dažde spôsobujú zosuv pôdy, likvidáciu úrody, ale aj eróziu.
Vysoké teploty vo veľkých mestách môžu spôsobiť rôzne zdravotné problémy, vyčerpanie, ale aj zhoršenie pracovného výkonu, nakoľko telo trpí nedostatkom spánku. Zaznamenali dokonca aj vyššiu nehodovosť na cestách.