Takáčovo ministerstvo musí do konca roka vyčerpať eurofondy za milióny eur, inak o ne príde

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MPRV: Vyplácanie priamych platieb poľnohospodárom
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Eurofondy vo výške 800 miliónov musíme vyčerpať do konca roka 2025, inak o nich prídeme. Uviedol to minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč po štvrtkovom zasadnutí vlády SR.

Podľa neho prostriedky z eurofondov určené pre poľnohospodárov, potravinárov, lesníkov, ale aj obce a mestá neboli správne manažované.

Predchádzajúce vlády sa zaviazali čerpať tieto prostriedky a neurobili skoro nič. V roku 2021 bolo čerpanie fondov na úrovni 134 miliónov eur. V roku 2022 na úrovni 110 miliónov eur a v roku 2023 bola úroveň čerpania 123 miliónov eur. A nám ostalo vyčerpať za jeden a pol roka 800 miliónov eur. Týmto tempom čerpania by sme museli vracať Bruselu 500 miliónov eur,“ spresnil Takáč s tým, že situácia nie je ľahká a snažia ju zvrátiť.

Krízový tím

Medzi opatrenia na zvrátenie tohto stavu šéf agrorezortu uviedol, že už niekoľko mesiacov je zriadený krízový tím. Ten rieši nevyčerpané prostriedky z eurofondov. Takáč zároveň informoval, že sa už podarili niektoré kroky, ktoré zjednodušia procesy.

Bolo to zložité, ale je to schválené aj Európskou komisiou. Podarilo sa nám napríklad implementovať s platnosťou od 1. júna schválenie takzvanej „malej investície“ do výšky 100-tisíc eur, kde proces zo strany kontroly Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) bude jednoduchší. Táto vec pomôže hlavne obciam a mestám, ktoré majú projekty do 100-tísíc eur a to urýchlime. Čerpanie je v tomto prípade len na úrovni okolo 10 percent,“ dodal Takáč.

Kontrola projektov

Minister upriamil pozornosť aj na fakt, že Slovensko bola jediná krajina v Európskej únie (EÚ), ktorá si definovala 100 percentnú kontrolu na mieste. Pritom EÚ stanovuje túto povinnosť minimálne len na úrovni 5 percent.

Toto sa nám podarilo implementovať a zmeniť. Preto spôsob kontroly projektov sa tak výrazne zjednoduší. Taktiež PPA prišla s 29 návrhmi na zjednodušenie v oblasti kontroly a efektivity, aby sme neprišli o tieto prostriedky. Dlhodobo poukazujeme na neschopnosť predchodcov. My by sme sa mali venovať novým výzvam, ale momentálne hasíme požiar, ktorý sme zdedili,“ zhodnotil na záver Takáč.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Takáč
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPôdohospodárska platobná agentúra