Nová diaľnica na strednom Slovensku má viesť cez územie, kde vyvierajú liečivé pramene kúpeľov Sliač a Kováčová. Geológovia varujú, že takto môžeme o vzácne pramene navždy prísť. Diaľničiari v tom problém nevidia. Informuje o tom týždenník Plus 7 dní. Proti výstavbe sa podľa týždenníka začínajú búriť aj domáci.
Ohrozený les aj pramene
Obyvateľom Sliača prekáža najmä to, že obec príde o 45 hektárov lesa a 40 hektárov ornej pôdy. Tie sú navyše v ochrannom prírodnom pásme, kde sa nachádzajú pramene liečivej vody. Týždenník cituje posudok geológa:
„Pri hĺbení stavebných jám sa môže narušiť hydraulická rovnováha podzemných vôd s dosahom na chemické zloženie,“píše sa v stanovisku. „Zásahu do kolektora sa treba v každom prípade vyvarovať. Ohrozenie kúpeľných vôd sa javí aj v oblasti mostov, ktoré vyplýva z hlbokého založenia pilierov. Akákoľvek zmena v podloží a nadloží môže narušiť citlivý mechanizmus celej sliačskej štruktúry s ďalekosiahlymi a nezvratnými javmi. Kvalita minerálnych vôd nesmie byť ohrozená.“
Geologický posudok sa vykonal na podnet Inšpektorátu kúpeľov a žriedel, ktorý je autonómny, no patrí pod ministerstvo zdravotníctva.
Bol prekážkou dom smeráckeho poslanca?
Diaľnica však mala pôvodne viesť inde. Plán počítal s trasou po starej ceste, cez centrum Zvolena. V roku 2016 sa však plán zmenil. Vtedajší šéf Národnej Diaľničnej spoločnosti Juraj Valent na schôdzi s poslancami špekuloval, že dôvodom mohol byť aj fakt, že trasa viedla popri dome matky poslanca za stranu Smer a sudcu Ústavného súdu Mojmíra Mamojku.
Proti diaľnici teraz bojuje občianske združenie Obyvatelia pre Sliač. Aktivisti v roku 2014 predložili geologický posudok vtedajšiemu ministrovi dopravy Jánovi Počiatkovi, ktorý variant diaľnice cez Sliač okamžite zatrhol. Ministerské kreslo však vystriedalo pána a projekt je tak opäť otvorený.
Zatiaľ nie je známe, kedy sa samotná výstavba začne. Aktivisti však tvrdia, že vo svojom úsilí nepoľavia.