Slovensko má webovú aplikáciu znázorňujúcu kvalitu ovzdušia, dozviete sa v nej pôvod aj dopad znečistenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ročne umrie na následky znečisteného ovzdušia až 400-tisíc ľudí vo svete.
Dodržiavanie odporúčaní WHO o znižovaní znečistenia ovzdušia by ročne zachránilo vyše 50-tisíc Európanov. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Na sociálnej sieti o tom informovala stránka projektu Populair, ktorá je súčasťou projektu Life IP – zlepšenie kvality ovzdušia. Aplikácia dnesdycham.sk ukazuje užívateľom aktuálne informácie o kvalite ovzdušia zachytené mernými stanicami.

Znázornenie na mapke

Tie vyhodnocujú smogovú situáciu či obsah prachových častíc v ovzduší. Kvalita ovzdušia v jednotlivých merných staniciach je znázorňovaná na mape Slovenska pomocou farebných guľôčok.

Tie sú rozdelené do šiestich kategórií – veľmi dobrá, dobrá, zhoršená, zlá, veľmi zlá a extrémne zlá. Cieľom aplikácie je zvyšovať povedomie verejnosti v oblasti kvality ovzdušia na Slovensku.

Zdroje znečistenia

Užívateľ si pomocou nej môže prehliadať aj zdroje znečistenia ovzdušia a dozvedieť sa viac o dopade znečisteného ovzdušia na zdravie ľudí i ekosystémov. Jej súčasťou sú aj informácie o plánovaných a už vykonávaných opatreniach na zlepšenie kvality vzduchu.

Webová aplikácia bola spustená v testovacej verzii v rámci projektu Life IP – Zlepšenie kvality ovzdušia, ktorý je financovaný z fondov Európskej únie v rámci programu Life a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu SR prostredníctvom MŽP SR. Postupne bude dopĺňaná o údaje z ďalších merných staníc, ktoré sú súčasťou národnej monitorovacej siete.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústavSlovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)