Experti z Európskej komisie (EK) jednoznačne potvrdili, že kroky, ktoré robí Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR v súvislosti s výskytom slintačky a krívačky (SLAK) na Slovensku sú správne a dokonca nad rámec povinností vyplývajúcich z európskej legislatívy.
Európski odborníci boli milo prekvapení
Informoval o tom minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč po stretnutí odborníkov EK s premiérom Robertom Ficom. Dodal, že európski odborníci boli milo prekvapení rýchlosťou, profesionalitou a nasadení, čo veľmi ocenili.
Na nevyhnutných opatreniach proti slintačke a krívačke sa podieľajú aj poľovníci a užívatelia revírov
„Svoje pozitívne skúsenosti zo Slovenska budú dnes komunikovať aj na celoeurópskom zasadaní veterinárov,“ povedal Takáč s tým, že o situácii bude dnes o 13:00 hodine informovať aj poslancov na Výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Šéf agrorezortu spresnil, že chovy postihnuté vírusom SLAK sú stále štyri a žiadne iné ohniská zatiaľ nemajú potvrdené. Nahlásené neboli ani žiadne podozrenia. Takáč tiež pripomenul, že drobnochovateľov s postihnutých regiónov, kde dochádza k usmrcovaniu zvierat budú kompenzovať už v najbližších dňoch.
Základom je neustále testovanie zvierat
„Na obecnom úrade si títo chovatelia môžu vypísať žiadosti a na základe trhovej ceny zvieraťa budú kompenzovaní. Tam nemusíme čakať, nakoľko vyčíslenie škôd drobnochovateľov vieme urobiť rýchlo,“ vysvetlil Takáč. Minister dodal, že veľkým problémov sú stále nenahlásené tzv. čierne chovy, ktoré predstavujú stále vysoké riziko šírenia SLAK. „Chovy musia byť hlásené, aby sme vírus čo najviac eliminovali,“ povedal a dodal, že základom je neustále testovanie zvierat. Podľa Takáča sa v budúcnosti budeme musieť zaoberať aj otázkou tzv. biosecurity.
V chovoch, kde boli depopulované zvieratá na slintačku a krívačku, je nutné vykonať dôkladnú dezinfekciu
Ústredný riaditeľ ŠVPS Martin Chudý pripomenul, že inkubačná doba je 7 až 14 dní a ešte nemáme ani zďaleka vyhrané. „Základ je nepremiestňovanie zvierat a vysoko dodržiavať vydané pravidlá a opatrenia, aby sme čo najviac eliminovali výskyt. Pri akomkoľvek podozrení je potrebné hlásiť tento stav. Potrebujeme neustále testovať a testovať. Momentálne už zväčšujeme okruh testovania,“ vysvetlil Chudý.