Už niekoľko mesiacov upozorňuje tatranská skupina Milujem Zelené Tatry na výstavbu v Tatrách, ale aj celkovo na Spiši a Liptove. Podľa jej vyjadrení nadobúda výstavba obludné rozmery a nemá nič spoločné s udržateľnými rozvojom cestovného ruchu či potrebami miestnych ľudí.
Ako vysvetlila pre agentúru SITA riaditeľka iniciatívy Svetlana Belova, až tretina ochranného pásma Tatranského národného parku podľa schválených územných plánov obcí môže čoskoro zmiznúť nenávratne pod zástavbou. Jej cieľom je preto dosiahnuť v najproblémovejších miestach stavebnú uzáveru.
Z Tatier odišlo mnoho mladých
Tatranci chcú na problémy s výstavbou poukázať aj pripravovanou kampaňou a dokumentárnym filmom. „Výstavba investičných apartmánov, ktorá sa v Tatrách doteraz uskutočnila, uberá z kľúčovej bioklimatickej liečebnej funkcie a prírodného prostredia našich veľhôr,“ upozornili.
Tvrdia, že množstvo mladých ľudí muselo Tatry opustiť, pretože si tu z finančných dôvodov nemôžu dovoliť bývanie a sezónne zamestnanie ich neuživí.
Tatranskí odborníci chcú byť zapojení do reformy národných parkov, napísali výzvu Budajovi i poslancom
Iniciatíva chce okrem stavebnej uzávery zaviesť všeobecne na Slovensku v procese územného plánovania štandard záväzných krajinnoekologických plánov a definovať záväzné limity únosnosti pre udržateľný rozvoj regiónov.
Zákony a Ústava majú chrániť Tatry
Ešte v polovici júna sa o výstavbe a urbanizácii v Tatranskom národnom parku a jeho ochrannom pásme diskutovalo na Okresnom úrade v Poprade. Na pracovnom stretnutí sa zišli viacerí prednostovia okresných úradov, poslanci Prešovského samosprávneho kraja a zástupcovia samospráv a odbornej verejnosti z okresov Poprad a Kežmarok.
Prednosta miestneho okresného úradu Jozef Bednár vtedy hovoril o rozsiahlej a nekontrolovanej výstavbe nových zariadení rôzneho druhu.
Medveď "navštívil" hotel vo Vysokých Tatrách, vošiel cez dvere na fotobunku
„To vedie k veľkým stratám biologickej diverzity a narušeniam prírodných procesov, ako aj k vážnej hrozbe straty prírodno-klimatickej liečebnej funkcie Tatier, pričom prioritou podľa zákonov a Ústavy SR má byť práve ich ochrana,“ skonštatoval.