Skládke Vlčie Hory (okres Hlohovec) by sa dalo predísť, keby bol systém kontrol v minulosti nastavený inak než dnes, myslí si bývalá inšpektorka SIŽP Monika Medovičová a policajt Prezídia Policajného zboru Martin Hupka.
Dokumentárny film o skládke z dielne novinára Pavla Fejéra otvoril jedu z diskusií na tému envirokriminality. Tú organizovala Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) 25. apríla pri príležitosti dňa Zeme. Informovala o tom hovorkyňa SIŽP Tamara Lesná v tlačovej správe.
Boj s envirokriminalitou
Oficiálnu časť podujatia otvoril minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO), ktorý uviedol, že súčasťou posilňovania princípov právneho štátu je aj dôsledná práca inšpekcie.
Generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo predstavil návrh koncepcie boja proti environmentálnej protiprávnej činnosti, ktorý bol predložený do medzirezortného pripomienkového konania.
Koncepcia predstavuje má pomôcť posilniť boj s envirokriminalitou a boj za zdravé životné prostredie. „Navrhované systémové zmeny majú nielen zvýšiť ochranu životného prostredia, ale aj šetriť verejné finančné zdroje,“ uviedol Jenčo.
Zapojenie do reforiem
Celodenný program podujatia uzavrela prezentácia zapojenia SIŽP do reforiem, ktoré vyplývajú z Plánu obnovy a odolnosti SR a diskusia o vplyvoch navrhovaných reforiem.
Diskusie sa zúčastnila vedúca oddelenia plánu obnovy SIŽP Daša Šuleková, vedúci odboru integrovanej prevencie a kontroly znečisťovania Peter Valentovič, vedúca Zelenej linky MŽP Adriana Veselá, občianska aktivistka a poslankyňa obecného zastupiteľstva v Rovinke (okres Senec) Veronika Basta a hovorca spoločnosti Slovnaft Anton Molnár. Cieľom diskusie bolo predstaviť dôležitosť nastavenia rovnováhy medzi fungujúcim priemyslom a ochranou životného prostredia obyvateľov.
Súčasťou podujatia bola aj vernisáž tematickej výstavy fotografa Martina Schopinskeho s názvom Dlhá cesta bratislavského odpadu, ktorá sprostredkuje cyklus zberu, likvidácie a zhodnocovania odpadu z Bratislavského kraja.