Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) trvá na tom, že celý proces pri nedávno realizovanej mimoriadnej dotácii v sektore ošípaných bol správne nastavený.
Podľa odboru komunikácie nedošlo k žiadnemu zásahu, ktorý by spochybňoval objektívnosť celého postupu.
Najviac dostali najväčšie chovy
Vedenie agrorezortu sa preto na základe faktov z kontroly zásadne ohradzuje voči niektorým z kontextu vytrhnutým informáciám, ktoré boli publikované.
Ministerstvo v tlačovej správe vysvetlilo, že pripravilo koncom roka 2021 bežnú schému podpory viazanú na počet ošípaných v chove vo výške 1,5 milióna eur a mimoriadnu podporu vo výške 2 milióny eur.
Milan Kyseľ po kauze s dotáciou na ošípané končí vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva
Nakoľko v štandardnej výzve prvých päť najväčších chovov odčerpalo 770 560 eur, z čoho dve dánske predstavovali viac ako 500-tisíc eur, bolo nutné nastaviť špeciálnu výzvu výlučne zameranú na podporu malých a stredných chovov.
Z celkovo zapojených subjektov v prvej výzve smerovala až 84 % fariem podpora menej ako 1 000 eur, čo musel agrorezort v druhej výzve napraviť.
Podpora na základe vzorca
Z uvedených dôvodov bola preto pomoc s alokáciou 2 milióny eur smerovaná na farmu, nie na kusy chovaných ošípaných.
Podpora bola podľa agrorezortu vypočítaná automaticky na základe vzorca, ktorý pripravilo Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) ako nezávislá odborná rezortná organizácia.
Hlas-SD obviňuje vládu z korupcie, najviac na sviňu dostali subjekty blízke OĽaNO
Hlavným kritériom na výpočet výšky pomoci bolo pásmo zasiahnutia africkým morom ošípaných, v ktorom sa farma nachádza, vplyv pandémie ochorenia COVID-19, počet fariem chovateľa a podiel produkcie umiestnený na slovenskom trhu.
Podporených mimoriadnou výzvou bolo 472 911 kusov ošípaných, ide teda o takmer viac ako 94 % všetkých ošípaných na Slovensku.
Hrozbou je africký mor ošípaných
Rezort zároveň pripomenul, že chovnú ošípanú nie je možné hodnotiť podľa trhovej hodnoty jatočného zvieraťa, ale aj z pohľadu reprodukcie.
Každá reprodukčná prasnica dokáže odchovať v priemere 150 kusov jatočných ošípaných, čím predstavuje trhovú hodnotu 18-tisíc eur.
Potravinári poukazujú na ďalšiu kauzu, podpora pre chovateľov ošípaných bola podozrivá
Dôležité je podľa ministerstva aj to, že ak sa objaví africký mor ošípaných v malom chove, ohrozí to všetky chovy v celom regióne, pretože vírus nerozlišuje farmu podľa veľkosti ani počtu chovaných zvierat.
Z toho dôvodu je nevyhnutné podporiť zabezpečenie všetkých komerčných chovov bez ohľadu na ich veľkosť.